2014 NJ All-State Program
Conductor: Mr. Peggy Detweiler
Musics Empire - Lloyd Pfautsch
Sing Unto God (Judas Maccabeus) - George Frederic Handel
Crucifixus - Antonio Lotti
Laetatus sum - Johann Michael Haydn
Ehre sei Gott in der Höhe - Felix Mendelssohn
Hold On! - Moses Hogan
Sleep - Eric Whitacre
Pal-so-seong (Laughing Voices) - Hyo-Won Woo
Battle Hymn of the Republic - William Steffe, arr. Peter Wilhousky
2014 NJ All-State Roster
Soprano I
Mariah Acree
Parsippany Hills
Shanice Aquino
Lyndhurst
Marcella Astore
Bergen Academies
Kayleigh Bennett
West Milford Township
Val Berenshtein
Passaic Valley, Little Falls
Mèlia Boykin
Bloomfield
Celine Capriotti
Delsea Regional
Theresa Carlomagno
Northern Valley Regional Old Tappan
Breanne Falese
Bishop Eustace Prep.
Theresa Fineza
Hillsborough
Claire Fitzpatrick
Summit
Rachel Goldman
Bernards
Susan Hoban
Matawan-Aberdeen
Rebecca Hoffman
Morristown
Patricia Irwin
Cherry Hill East
Nitya Iyer
J.P. Stevens
Arielle Kasnetz
Millburn
Shriya Khonde
J.P. Stevens
Elyse Kosinski
Hunterdon Central, Flemington
Sarah Kricheff
Northern Valley Regional Old Tappan
Monica Krishna
Rutgers Prep.
Kendall Liang
West Morris Mendham
Maggie Madamba
Oakcrest Regional
Rebecca Mannino
Lenape Regional, Medford
Dana Mastrull
Hunterdon Central, Flemington
Gabrielle Meadows
Cranford High School
Janice Park
Academies at Englewood
Alexandra Pease
Columbia, Maplewood
Paige Pendleton
Pennsville Memorial
Sarah Peszka
Cinnaminson
Gabrielle Poisson
Newark Academy
Sarah Robbins
Camden Catholic
Natasha Scheuble
Morris Hills, Rockaway
Nisha Shankar
J.P. Stevens
Julia Shapiro
Holmdel
Casey Shields
Lenape Regional, Medford
Hally Smith
Roxbury
Hana Song
Pascack Hills, Montvale
Abigayle Stoetzer
Cherry Hill East
Alexandra Tasev
Rutherford
Caitlin Thomas
Leonia
Natalia Wajda
Ridgefield Memorial
Madeline Yankell
Moorestown
Olivia Youngman
Point Pleasant Boro
Soprano II
Isha Battu
Livingston
Natalia Bellini
Kinnelon
Erin Bender
Mountain Lakes
Krishti Bhaumik
Watchung Hills Regional
Rachel Brudner
Holmdel
Saule Bukauskas
Northern Valley Regional Old Tappan
Yuna Chung
Bergen Academies
Cassidy Dixon
Bernards
Marissa Ferrara
Bergen Academies
Lucia Fratarcangeli
Montgomery
Erin Gaffney
Roxbury
Claire Gautier
Haddonfield Memorial
Simran George
Watchung Hills Regional
Carly Gerth
Kittatinny Regional
Sidney Gish
Randolph Township, Dover
Jade Glab
Red Bank Regional
Samantha Goldberg
Moorestown
Elizabeth Hallinan
Cherry Hill East
Julia Heckelman
Summit
Kati Hsu
Parsippany
Lily Jacobs
Millburn
Brynn Johnson
Summit
Samantha Kao
Holmdel
Miranda Kasher
Millburn
Sarah Kertesz
Morris Knolls, Rockaway
Hannah Kim
Cherry Hill East
Lina Kim
Ridgefield Memorial
Minjung Kim
Tenafly
Lyndsey Larsen
Matawan-Aberdeen
Holly Lehren
Columbia, Maplewood
Carly Maitlin
Millburn
Maya Mitterhoff
Scotch Plains-Fanwood
Larissa Nam
Rutherford
Julia Nicholas
Cranford High School
Hannah Nye
Columbia, Maplewood
Shannon O'Donnell
Red Bank Regional
Giulia Reading
South Hunterdon Regional
Kristen Rutigliano
Howell
Dana Schwartz
Haddonfield Memorial
Briana Tortoriello
Toms River East
Nicole Tsarouhas
Moorestown
Julia Vitale
Hunterdon Central, Flemington
Lindsay Wang
Mountain Lakes
Sarah Williams
Robbinsville HS
Chloe Yu
Newark Academy
Bonnie Zwigard
Hanover Park Regional
Alto I
Juliet Bender
Cherry Hill East
Camille Bourland
Morristown
Nicole Bruno
James Caldwell
Lindsay Cherin
Howell
Lauren Choi
Hunterdon Central, Flemington
Julia Chung
Northern Valley Regional Old Tappan
Caitlin Crane-Moscowitz
Ridgewood
Jessica Dau
North Hunterdon Regional, Annadale
Meredith Donlin
James Caldwell
Alyssa Fanelli
Cedar Grove
Katherine Foster
West Morris Central
Hannah Friedman
Holmdel
Dana Goodstein
Summit
Samantha Gordon
Cranford High School
Kalin Hagedorn
Sparta
Tiffany Haroutunian
River Dell Regional
Catherine Hassert
Summit
Rebecca Hein
North Burlington Regional
Maggie Joyce
Gateway Regional
Julianna Kamenakis
Pennsville Memorial
Carly Leiter
Summit
Madison Lenhart
Kingsway Regional
Amber Lin
J.P. Stevens
Vivienne Longstreet
Columbia, Maplewood
Kellyn Madden
Haddon Township
Juliane Mora
Morris Hills, Rockaway
Claire Park
Northern Valley Regional Old Tappan
Jenna Posselt
Hunterdon Central, Flemington
Chelsea Reyes
Bishop Eustace Prep.
Margaret Reynolds
Summit
Karaline Rosen
Robbinsville HS
Kaylie Rubinaccio
Morris Knolls, Rockaway
Juliana Ruta
New Providence
Alison Rydwin
Immaculata
Parnika Sharma
Newark Academy
Anna Simone
Wayne Valley
Jeeba Thomas
Parsippany Hills
Nicole Toms
Point Pleasant Boro
Alto II
Samantha Adams
Lenape Regional, Medford
Katie Arnold
High Point Regional
Annie Busarello
Audubon
Lauren Carter
Howell
Juliette Castro
Roxbury
Ambika Chetal
Millburn
Sophia Chirayil
Montgomery
Cheryl Chu
J.P. Stevens
Alexa DeAnna
Red Bank Regional
Kristen Dilworth
Overbrook Regional
Sarah Dolan
Scotch Plains-Fanwood
Elizabeth Dry
Somerville
Olivia Estes
Millburn
Laura Frye
Woodstown
Samantha Georgianna
Audubon
Aissa Guindo
Summit
Katherine Ko
Westfield Senior High
Veronica LaBelle
Sparta
Georgi Lee
Audubon
Grace Lee
Parsippany Hills
Alexandra Livesey
Hunterdon Central, Flemington
Jaclyn Marrero
Hopewell Valley Regional
Amrita Mitra
Cherry Hill East
Erin Mooney
Newark Academy
Hailey Mozzachio
Haddon Township
Nithyasree Natarajan
J.P. Stevens
Ngozi Nwadiogbu
Audubon
Jaclyn Plate
Lenape Valley Regional
Gianna Porfano
North Hunterdon Regional, Annadale
Brittany Powelson
Bridgewater-Raritan
Gianna Rinaldi
Roxbury
Meghan Ryan
Scotch Plains-Fanwood
Samantha Scalia
Haddon Township
Ciera Scire
Roxbury
Bethany Smith
Roxbury
Shobhana Sridhar
J.P. Stevens
Lianah Sta.Ana
Howell
Rachel Staffin
Bridgewater-Raritan
Brooke Sutton
High Point Regional
Kylie Turner
Morris Knolls, Rockaway
Kellie Waddington
Woodstown
Melody Weigel
Scotch Plains-Fanwood
Tenor I
Noah Bram
Westfield Senior High
Daniel Brennan
Ridgewood
Alex Carr
Hunterdon Central, Flemington
Jacob Choe
Ridgefield Memorial
Oliver Choi
Ridgefield Memorial
Samuel Czerski
Audubon
Kevin Dackow
New Providence
David Dizdari
Nutley
Zachary Doimi
Hunterdon Central, Flemington
Nixon Dylan
Northern Burlington County Regional
Danny Eyerman
Parsippany Hills
Kevin Fritz
Bergenfield
Sai Ganagoni
J.P. Stevens
Vincent Giampino
Immaculata
Ethan Graham
Scotch Plains-Fanwood
jeffrey Greiner
Ridgefield Memorial
Sean Kim
Ridgefield Memorial
Devin Langer
Northern Burlington County Regional
Josh LeRose
Paramus
Ethan Lynch
Randolph Township, Dover
Morgan Mastrangelo
Ridgefield Memorial
Julian Mone
Westfield Senior High
Connor Moses
Ramapo
Alex Ramos
Bergenfield
Dylan Randazzo
Cranford High School
David Rezk
Cedar Grove
Austin Santana-Simmons
Matawan-Aberdeen
Max Vankooy
West Morris Central
Tenor II
Jeffrey Ade
East Brunswick
Mattyar Alborzi
Leonia
Eric Alvarez
Kittatinny Regional
Christopher Bailey
Cedar Grove
Joseph Ballesteros
Pascack Valley Regional, Hillsdale
Joseph Barton
Pemberton Township
Tyler Beresford
Cranford High School
Jack Bird
Ridgewood
Braden Bock
Absegami
Bryan Buchanan
Scotch Plains-Fanwood
jairo Campo
Immaculata
Kyle Casem
J.P. Stevens
Paul Cherubini
Scotch Plains-Fanwood
Paul Choi
Ridgefield Memorial
Youngjun Choi
Ridgefield Memorial
Zachary Clements
Kittatinny Regional
Ryan Connelly
Eastern Regional
Vincent DeSeno
Howell
Matthew Donzella
Howell
Alexander Fiedler
Verona
Jeffrey Fitzpatrick
Camden Catholic
Conor Flood
Scotch Plains-Fanwood
Blu Frankel
Paramus
Logan Geddes
Montgomery
Pulkit Gupta
North Burlington Regional
Will Hackett
Chatham
Bawool Han
Ridgefield Memorial
Christian Harvey
Randolph Township, Dover
Steven Haverlock
Scotch Plains-Fanwood
Jonathan Hong
Montgomery
Kevin Jasaitis
Point Pleasant Boro
Stephen John
Northern Valley Regional Old Tappan
Alexander Karakis
Scotch Plains-Fanwood
Devin Kenney
Cranford High School
Eric Kim
Bergen Academies
Ethan Kimball
Vernon Township
Nicholas Krier
Overbrook Regional
Josh Kring
Montgomery
Demetrious Lara
Academies at Englewood
James Lynch
Cranford High School
Andrew Malabunga
Robbinsville HS
Brian McDonald
Howell
Jonathan McElroy
Woodstown
Timothy Morrow
Ridge
Shiv Nadkarni
J.P. Stevens
Daniel Pak
Academies at Englewood
Matthew Peters
West Morris Mendham
Russell Pinzino
Columbia, Maplewood
Andrew Plinio
North Hunterdon Regional, Annadale
Carl Victor Salazar
Bergenfield
Matthew Schuman
Scotch Plains-Fanwood
David Sherman
Howell
David Tarantino
Home School 1
Stephen Walley
Bernards
Zachary Westcott
Millville
Brendan Williams
Roxbury
Junhong Yi
Northern Valley Regional Old Tappan
Bass I
Dominick Alcantara
Kittatinny Regional
Shivam Bhatt
J.P. Stevens
Maxwell Block
Summit
James Cameron
Audubon
Matthew Carp
Ramapo
Alex Cestero
Westfield Senior High
Lucino Chiafullo
Ridge
Kenneth Crane-Moscowitz
Ridgewood
Garrett Davis
Overbrook Regional
Michael Deep
Hanover Park Regional
Matthew Dunn
Overbrook Regional
Garrett Forrestal
Cranford High School
James Fox
Bergen Academies
Benjamin Frost
Woodstown
Anizjusz Gaweda
Westwood
Benjamin Gelber
Cranford High School
Chavin Haines
Ridgefield Memorial
Joseph Haverlock
Scotch Plains-Fanwood
Renzo Isaiah Espinosa
Parsippany Hills
Michael Kendis
East Brunswick
Eugene Kim
Bergen Academies
Samuel Kim
J.P. Stevens
Richard Kirby
Cherry Hill East
Jeffrey Lampiasi
Ridgewood
Oscar Lichen
Howell
John Lisner
Bridgewater-Raritan
Douglas Lupo
Bayonne
Kyle Magee
Scotch Plains-Fanwood
Daniel McGinley
Hightstown
Owen McKenna
Ridge
Daniel Montealegre
Cranford High School
Joel Noonan
Pascack Valley Regional, Hillsdale
Michael Olsen
Howell
Aditya Patwardhan
Bridgewater-Raritan
Leonard Santos
Millburn
Andrew Sullivan
Kingsway Regional
Tranxin Tang
River Dell Regional
David Van Dongen
Hackettstown
Wilson Verzosa
Bergenfield
Nicholas Vezzuto
Morris Hills, Rockaway
Matthew Voltaire
Overbrook Regional
Alex Walejewsky
Scotch Plains-Fanwood
Robert Wang
Ridgefield Memorial
Max Yeh
Holmdel
Daniel Young
East Brunswick
David Zarish, II
Allentown
Bass II
Chiwon Ahn
Ridgefield Memorial
Noah Belmont
Cranford High School
Jonathan Blaustein
Mahwah
Kenny Bransdorf
Haddon Heights
James Carman
Sterling Regional, Somerdale
HoJan Cha
Ridgefield Memorial
Corey Chen
J.P. Stevens
Daniel Cheng
J.P. Stevens
Eric Cho
Ridgefield Memorial
Edward Desiderio
Immaculata
Kyle Dunn
Leonia
Ethan Dunne
Livingston
Aanuoluwapo Fawole
Columbia, Maplewood
Philip Fisherman
North Brunswick
Tynan Gardner
Rutgers Prep.
Thomas Griffith
Robbinsville HS
Tejaswi Gutti
J.P. Stevens
Ely Hsu
Northern Highlands Regional
Jae Hyun Park
Academies at Englewood
Sung Hyup Lee
Bergen Academies
Brett Izsa
Morris Knolls, Rockaway
Rithvik Kondai
Rutgers Prep.
Manuel Marquez
Bergenfield
Shelden Mendes
Cranford High School
Salvatore Murdolo
Howell
Daniel Park
Academies at Englewood
Michael Phillips
Northern Valley Regional Old Tappan
Anthony Raddi
Cedar Grove
Daniel Robertson
Westwood
William Roper
New Providence
Brandon Seigel
Washington Township
Niyant Shatagar
J.P. Stevens
Lucas Sheary
Cherry Hill West
Ben Sheneman
Hunterdon Central, Flemington
Joshua Sheppard
Millville
Nathaniel Simpson
North Brunswick
Thomas Smith
Oakcrest Regional
Dongho Son
Ridgefield Memorial
Noah Steinberg
Mahwah
Todd Sweeney
Cranford High School
Samuel Tucker
South Hunterdon Regional
Andrew Van Dongen
Hackettstown
Vincent Verducci
Hanover Park Regional
Matthew Waverczak
Morris Knolls, Rockaway
Michael Willis
Parsippany Hills
Billy Zane
Audubon
Dustin Zhao
Bridgewater-Raritan