2009 NJ All-State Program
Conductor: Mr. Tom Voorhis
A Choral Fanfare - John Rutter
Laudate Pueri - W.A. Mozart
Ave Maria - Franz Biebl
Veniki (Russian Folk Song) - Musica Russica, arr. F. Rubtsof
Sensemaya - Sid Robinovitch
For the Sake of the Children - Jeffrey Ames
Twa Tanbou - Sydney Guillaume
Stars I Shall Find - David Dickau
Wade in the Water - Allen Koepke
Gloria - Randol A. Bass
2009 NJ All-State Roster
Soprano I
Allie Altieri
Randolph Township, Dover
Sara Andrusiw
Pennsville Memorial
Sandhya Balachandar
J.P. Stevens
Alana Barouch
East Brunswick
Abigail Berkowitz
Hopewell Valley Regional
Bernadette Bizer
Madison High School
Bernadette Bizer
Madison High School
Teresa Bonilla
Absegami
Alyssa Bradley
Hunterdon Central, Flemington
Katie Carey
Randolph Township, Dover
Stephanie Christian
Hillsborough
Becky Chubay
Madison High School
Cara Costa
Cranford High School
Amarilis DeJesus
Pennsville Memorial
Caroline Delaney
Summit
Danielle DelBuono
Haddon Heights
Annalisa DeSeno
Howell
Rebecca Dugal
Bergen Academies
Shannon Gaffney
Roxbury
Morgan Griffith
Lenape Regional, Medford
Kate Heaney
Bergen Academies
Michelle Hickey
River Dell Regional
Gianna Iannuzzi
Cinnaminson
Katharine Langstaff
New Providence
Bailey Mattinson
North Hunterdon Regional, Annadale
Sarah McInerney
Cinnaminson
Ashley Moon
Palisades Park
Sarah Myoung
Bergen Academies
Yanellie Pabon-Garcia
Cherry Hill
Jessica Peirce
Cinnaminson
Nicole Rowe
North Hunterdon Regional, Annadale
Rachel Ruisard
Hunterdon Central, Flemington
Deanna Sherry
Morris Knolls, Rockaway
Erica Simon
Roxbury
Ashleigh Smith
Howell
Jennifer Soranno
West Morris Mendham
Danielle Steiner
J.P. Stevens
Valerie Stone
Pennsville Memorial
Lillian Straub
Gateway Regional
Rachel Taylor
Pennsville Memorial
Alicia Ucciferri
Cherry Hill East
Angela Vallone
Northern Valley Regional, Demarest
Angela Vallone
New Milford
Angela Vallone
Northern Valley Regional, Demarest
Azela Zarate
New Milford
Soprano II
Sandra Aktouf
Howell
Kaitlyn Anastasi
Hunterdon Central, Flemington
Lena Andreala
Pinelands Regional
Courtney Barker
Kittatinny Regional
Trisha Kaye Barras
Bergenfield
Shoshana Beacken
Randolph Township, Dover
Gabriela Ber
Bridgewater-Raritan
Maeve Brady
Cranford High School
Caitlin Chelednick
Howell
Carly DaSilva
Watchung Hills Regional
Claire Davanzo
Parsippany
Megan Dettrey
Highland Regional
Eleanor Fishman
Hopewell Valley Regional
Amber Horn
Winslow Township
Michelle Kim
J.P. Stevens
Katie Knoblock
West Deptford Township
Anastasia Krawiecki
Bishop Eustace Prep.
Andria Kwasnicki
West Morris Central
Renee LaPlante
Monroe Township
Samantha Lee
J.P. Stevens
Zoe Madonna
Columbia-Maplewood
Darrah Maffettone
Cedar Grove
Jessica Marcinkowski
Northern Burlington County Regional
Brianna Marti
Hunterdon Central, Flemington
Jessica Moore
Scotch Plains-Fanwood
Alissa Mustillo
Cranford High School
Tess Oldfield
Kittatinny Regional
Tristin Pendergrast
Chatham
Vivian Perng
J.P. Stevens
Nikhita Prasanna
Holmdel
Dana Ramirez
Bergen Academies
Christine Rehm
Hanover Park Regional
Emily Richardi
Northern Highlands Regional
Alexandra Russell
Northern Highlands Regional
Olivia Ryan
Westfield Senior High
Sarah Salcone
Kittatinny Regional
Gabrielle SanRoman
Cedar Grove
Michelle Schechter
Northern Highlands Regional
Haley Scott
Freehold Boro
Michele Seabrook
Hopewell Valley Regional
Kelly Sinacori
Cherry Hill West
Angela Stegmuller
Shawnee
Kristen Sughrue
Egg Harbor Township
Aaskhika Suseendran
North Burlington Regional
Samantha Tajifel
Howell
Larisa Traub
Lenape Regional, Medford
Yeo Jin (Erika) Yun
River Dell Regional
Alto I
Youstina Asaad
Spotswood
Jackie Benoit
Northern Highlands Regional
Catherine Chambers
Overbrook Regional
Lea D'Angelo
West Deptford Township
Lindsay Dever
Mainland Regional, Linwood
Brooke DiCaro
Woodstown
Lauren Dwane
Kinnelon
Melanie Eskin
Bergenfield
Julie Fernandez
Westwood
Charlotte-Mary Gavin
East Brunswick
Sarah Gensel
Woodstown
Katherine Gibison
Pennsville Memorial
Milika Griffiths
Wardlaw-Hartridge
MaryJane Hammel
Gateway Regional
Julie Hang
Cherry Hill West
Sarah Higbee
Egg Harbor Township
Courtney Humphrey
Cherry Hill West
Kaitlin Hurley
West Morris Mendham
Amy Kim
J.P. Stevens
Catherine Kim
Northern Highlands Regional
Ruth Kim
Tenafly
Ariel Lee
J.P. Stevens
Jeongah Lee
Mainland Regional, Linwood
Kate Levine
Marlboro
Francesca Loeber
Haddon Township
Shannon McGovern
Scotch Plains-Fanwood
Melanie Mijares
Cherry Hill East
Erica Morreale
Cranford High School
Sruthi Narayanan
Scotch Plains-Fanwood
Andrea Pessolano
Roxbury
Chelsie Peterson
Northern Burlington County Regional
Melodi Reich
West Milford Township
Jinnie Rhee
East Brunswick
Jasia Ries
Millburn
Caitlyn Roper
New Brunswick
Laurie Seifert
Overbrook Regional
Deanna Shih
J.P. Stevens
Alanna Smith
Pascack Hills, Montvale
Carolyn Steinberg
Summit
Jennifer Weeks
Hunterdon Central, Flemington
Rachael Weinstein
Rutgers Prep.
Marissa Young
Ridge
Alto II
Valerie Berger
Triton Regional HS
Amber Blakovich
Vernon Township
Loryn Bono
Jackson Memorial
Samantha Braun
Gateway Regional
Bernadette Burke
Washington Township
Sarah Camilleri
Monroe Township
Kim Cardone
Cedar Grove
Alyssa Cataldi
Hunterdon Central, Flemington
Jacquelyn Chou
Bergen Academies
Samantha Clayton
Egg Harbor Township
Alyna Dada
J.P. Stevens
Osazenoriuwa Ebose
Scotch Plains-Fanwood
Alexandra Fontini
North Hunterdon Regional, Annadale
Desiree Ganz
Wallkill Valley
Kerri George
Howell
Sara Ghassemzadeh
Lenape Valley Regional
Erica Grello
Delsea Regional
Yoojeong Han
Ridge
Megan Hinkson
Gateway Regional
Caitlin Hoey
Central Regional
Genna Komala
Overbrook Regional
Sara Komala
Overbrook Regional
Mia Lardiere
Roxbury
Kyoung Pyo Lee
Cresskill
Jamie Leidwinger
West Morris Central
Mily Lu
Hillsborough
Hailey Magee
Kittatinny Regional
Erica Manganaro
Cedar Grove
Jeena Mathew
Academies at Englewood
Neetha Mathew
Academies at Englewood
Anita Mbogoni
Bergenfield
Bridget McCoy
Cranford High School
Melissa Naylis
Bergenfield
Kristen Rodgers
Roxbury
Jessica Ross
Sparta
Lachelle Rouse
Overbrook Regional
Courtney Rowe
Madison High School
Samantha Scott
Rutgers Prep.
Aneesa Sonawalla
Wardlaw-Hartridge
Elaine Thoman
Ridgewood
Esha Vaid
J.F.K. Memorial
Alecis Valientes
J.F.K. Memorial
Kathryn Vetter
Roxbury
Megan Walling
West Morris Mendham
Kelly Wilbury
Chatham
Rebecca Wolfe
Veritas Christian Academy
Jonnie Wooten-Negron
Pennsville Memorial
Tenor I
Kevin Bianchi
Howell
Colin Brown
North Hunterdon Regional, Annadale
Douglas Brunner
West Morris Central
Ryan Butler
Hopewell Valley Regional
Tin Buzancic
Ridgefield Memorial
Tom Carle
Randolph Township, Dover
Charles Centinaro
Scotch Plains-Fanwood
Arnab Chattergee
Holmdel
Struan Erlenborn
Bridgewater-Raritan
Anthony Evans
Boonton
Ash Fadul
Fort Lee
Joseph Fritz
Bergenfield
William Geyer
Newark Academy
Lenny Gil
Bergenfield
David Grice
Vernon Township
Aaron Harmaty
Chatham Township
Christopher Harris
Overbrook Regional
Zachary Hochshild
North Burlington Regional
Richard Iacuzio
Winslow Township
Akshay Kamath
J.P. Stevens
Markos Kantilierakis
J.P. Stevens
Julian Kelhower
Cherry Hill West
Ryan Kennedy
Hackettstown
Josh Kohane
Bergen Academies
Jared Landsman
Bergen Academies
James Latimer
Overbrook Regional
David Maglione
Kittatinny Regional
Remy Martin
Shawnee
Kiernan Matts
Hamilton East (Steinert)
David McNeeley
Bergen Academies
Christopher Nappa
Newton
Matthew Ojeda
Jefferson Township
Michael Oliu
Allentown
Young Hwi Park
Ridgefield Memorial
Nicholas Petroski
Cherry Hill West
Logan Richmond
Pascack Hills, Montvale
Dustin Scales
J.P. Stevens
Christopher Sevilla
Hopewell Valley Regional
Kevin Slowey
Roxbury
Timothy Sullivan
West Morris Central
Dylan Tencic
Chatham Township
Bobby Waldner
Cherry Hill West
Bryan Young
North Burlington Regional
Tenor II
Michael Anderson
Red Bank Regional
Kyle Bailey
Winslow Township
Eric Benoit
Northern Highlands Regional
Tommy Betz
Haddon Heights
Alexander Bhaskar
Hopewell Valley Regional
Michael Campbell
River Dell Regional
Timothy Caroll
Scotch Plains-Fanwood
Mike Choie
Holmdel
Jamie Engels
Morris Knolls, Rockaway
William Flaim
Leonia
Kyle Gerth
Kittatinny Regional
Dillon Gilligan
Audubon
Austin Haggerty
High Point Regional
Keith Hurtt
Westfield Senior High
Matthew Kersey
Scotch Plains-Fanwood
Jaried Kimberley
Gateway Regional
Kyle Kraft
South Brunswick
Joseph Lalumia, Jr.
South Brunswick
Tim Lynch
Summit
Wesley MacBeth
Hunterdon Central, Flemington
Billy McEntee
Northern Highlands Regional
Ryan McKernan
Overbrook Regional
Zachary Miller
Howell
Neel Nadkarni
J.P. Stevens
Jason Nop
Cherry Hill West
James Oh
West Windsor-Plainsboro
Luke Ostrow
Northern Valley Regional Old Tappan
Dennis Palma
Cherry Hill West
Tyler Pease
Columbia, Maplewood
John Perez
J.F.K. Memorial
James Perry
South Brunswick
J. Alexander Przedpelski
Summit
Michael Ricciardi
Overbrook Regional
Sang-Min Ryu
Ridgefield Memorial
Benjamin Schaub
Kittatinny Regional
Liguo Shan
Jefferson Township
Jake Shatsky
Howell
Matthew Stoke
Cranford High School
Levin Thomas
Bergen Academies
Anthony Wallace
Overbrook Regional
David Wych
Chatham Township
Bass I
Joshua Arcilla
Bergenfield
Kyle Aslin
Cranford High School
Jeremy Barkin
Morristown
Scott Bass
West Deptford Township
Michael Bentancur
Randolph Township, Dover
William Buchbinder
Wardlaw-Hartridge
Kevin Carillo
Howell
Jonathan Carofilis
Monroe Township
Jarrod Chung
Academies at Englewood
Justin Chung
Bergen Academies
Paul Conrad
Columbia, Maplewood
Vangelis Dimopoulos
Scotch Plains-Fanwood
Eric Ficarra
Middletown North
Kirk Geritano
J.P. Stevens
Karl Gilbert
Nutley
Matthew Henry
Gateway Regional
John Jang
Ridgefield Memorial
Mahaesh Jaraman
Hanover Park Regional
Nicholas Jin
J.P. Stevens
John Jordan
Cherry Hill West
Mark Kendrick
Ridgewood
Daniel Kim
Ridgefield Memorial
Casey Kulik
Howell
Brian Lang
Madison High School
Quinn Lashinsky
Columbia, Maplewood
Kevin LeBeouf
Immaculata
Alan Lee
Ridgefield Memorial
Andrew Lou
J.P. Stevens
Bowen Lu
Holmdel
Charles Madison
Shawnee
Justin Marson
J.P. Stevens
Cameron McCready
Hightstown
Xavier McKinnon
Haddon Township
Harrison Mills
Madison High School
Alessio Mineo
Somerville
Drew Murray
Kittatinny Regional
Jae Seong (Jason) No
Bergen Academies
Jesse Oberg
High Point Regional
Andrew Parr
Rutgers Prep.
Raymond Pichon
Jackson Memorial
Jose Salazar
Summit
Nicholas Sanza
Mainland Regional, Linwood
Thomas Shaw, Jr.
Overbrook Regional
Cody Southerland
Cherry Hill West
Daniel Sullivan
Egg Harbor Township
Dave Thiagaram
J.P. Stevens
Stephen Tomkiel
Lenape Regional, Medford
Patrick Verzosa
Bergenfield
Alex Werder
East Brunswick
Andrew Wilson
Kittatinny Regional
Andrew Wright
Parsippany Hills
Peter Yang
Ridgefield Memorial
Bass II
Geoffrey Andrews
West Morris Central
Michael Atkinson
Gateway Regional
Kevin Barbone
Roxbury
Anthony Calabrese
Hunterdon Central, Flemington
Philip Chen
Bergen Academies
Burjis Cooper
Cherry Hill West
John Couch
Montgomery
Matthew DeCesare
Northern Highlands Regional
Frank (Kyle) DeStasio
Howell
Cole Dickson
Cherry Hill West
Dominick Dominello
Overbrook Regional
Jesse Dublin
Lawrence
Jonathan Flores
Howell
Aaron Frankel
Hopewell Valley Regional
Micheal Freed
Ridgewood
Justin Henry
Hunterdon Central, Flemington
Thatcher Iliff
Newton
Samuel Johnson
Triton Regional HS
Kahaari Kenyatta
Bergenfield
Brian Lee
West Windsor-Plainsboro
Daniel Lee
Ridgefield Memorial
James J. Lee
Ramsey
Andrew Maggio
North Hunterdon Regional, Annadale
Joshua Muscella
North Burlington Regional
Joseph Schanz
Overbrook Regional
Christopher Seery
Hanover Park Regional
Hyun Seonwoo
Ridgefield Memorial
Kishan Shah
Cranford High School
Richard Shockley
West Deptford Township
Jack Shoudy
West Morris Central
Daniel Smith
Howell
Jeremy Smith-Sebasto
Kittatinny Regional
Sean Switzer
Chatham
David Tracey
Mahwah
Michael Tsang
J.F.K. Memorial