2004 NJ All-State Program
Conductor: Dr. Anton Amrstrong
God of Life - Franz Joseph Haydn, arr. Scholtz
Abendlied - Josef Rheinberger
Ave Verum Corpus - Davis N. Childs
Mayim, Mayim - Emmanuel Amiran, arr. Jacobson
A Feast of Lanterns - Carolyn Jennigs
Little Birds - Eric Whitacre
Tres Cantos Nativos Dos Indios Krao - arr. Marcos Leite
Danny Boy - arr. Joseph Flummerfelt
John the Revelator - Spiritual, arr. Caldwell & Ivory
I Hear America Singing - Andre Thomas
2004 NJ All-State Roster
Soprano I
Joanne Ahn
Chatham
Jessica Arnold
High Point Regional
Rachel Benoit
Allentown
Cassandra Boff
Roxbury
Mallory Burton
Egg Harbor Township
Kristina Casper
Kinnelon
Emily Cathcart
Chatham
Mallory Chase
Pennsville Memorial
Leigh Emery
Jefferson Township
Sarah England
Warren Hills
Shannon Fordney
Jefferson Township
Melissa Frey
Voorhees
Chelsea Friedlander
West Morris Central
Kathleen Gauker
Indian Hills
Sarah Gill
Morristown
Joellyn Giovetsis
Rancocas Valley Regional, Mount Holly
Perri Goldstein
Howell
Alyson Hagert
Hasbrouck Heights
Racherl Handler
Mainland Regional, Linwood
Tammy Hayes
Marlboro
Virginia Hicks
Madison High School
Cari Jones
Lenape Valley Regional
Namita Kallianpurkar
Randolph Township, Dover
Jacque Leiva
Lenape Valley Regional
Sarah Lynch
Kittatinny Regional
Dari Matilsky
Roxbury
Rebecca Miller
Ridge
Rebecca Ng
Pingry School
Emily Nowicki
Kittatinny Regional
Desiree Pont
Delsea Regional
Emma Rosenthal
Ridgewood
Angela Salvo
Ridge
Elena Shapiro
Teaneck
Jennifer Sheehan
Cherry Hill West
Kelly Sheenan
Jefferson Township
Allison Siko
Westfield Senior High
Julie Stevens
East Brunswick
Sarah Terry
Allentown
Alyson Tieman
Westfield Senior High
Christina Tofani
Voorhees
Courtney Waddington
Pennsville Memorial
Emma Walker
Ridge
Adrienne Wills
Kittatinny Regional
Lucy Zhang
J.P. Stevens
Soprano II
Axel Anderson
Summit
Andrew Arcilla
Parsippany Hills
Christina Avellan
Ridge
Katherine Barnett
Madison High School
Emma Bartholomew
Columbia, Maplewood
Danielle Belsky
Washington Township
Jenne Britton
Mainland Regional, Linwood
Caitlin Burke
Morris Hills, Rockaway
Julia Carey
Morris Knolls, Rockaway
Brianna Carroll
Audubon
Kristen Conrad
Columbia, Maplewood
Lauren Cuccia
Hunterdon Central, Flemington
Kari Dalane
Vernon Township
Kaitlyn Dowling
Ridge
Gloria Fanchiang
Fort Lee
Jeanette Ferguson
Morristown
Amanda Ganza
Pompton Lakes
Tanya Harmer
Pitman
Danielle Horta
Hightstown
Casey Hubert
Ramapo
Edinehita Ilogienboh
West Orange
Julie Johnson
Pingry School
Ramya Kanukollu
J.P. Stevens
Jacqueline Karle
Hawthorne Ch. Academy
Irin Kim
Randolph Township, Dover
Shelley Kim
Northern Valley Regional Old Tappan
Carol Li
J.P. Stevens
Aimee Lim
Millburn
Annisa Liu
Kittatinny Regional
Gina LoMonaco
Monroe Township
Allison Macri
Northern Highlands Regional
Amytza Maskati
Edison
Jill McCoy
Cranford High School
Amanda McGarry
Midland Park
Desiree McMurray
Morris Knolls, Rockaway
Samantha Miller
Cherry Hill West
Ilene Mitchell
Audubon
Gianna Mondoro
Indian Hills
Rebecca Nelson
Hanover Park Regional
Bona Park
Tenafly
Melissa Quinones
New Milford
Sarah Seckman
Woodstown
Kimberly Thomas
Edison
Cecelia Ticktin
Hightstown
Candace Tomkiel
Lenape Valley Regional
Lauren Tong
Watchung Hills Regional
Samantha Wuu
Freehold
Stephanie Yakimec
West Morris Central
Alto I
Loreto Angulo-Pizarro
Morris Knolls, Rockaway
Laura Camp
Hopewell Valley Regional
Felicia Chen
Roxbury
Hyun Ju Cho
Ridgefield Memorial
Joy Choir
Bergen Academies
Rachel Coulther
Morris Hills, Rockaway
Sarah DaSilva
Northern Burlington County Regional
Jessica Day
New Milford
Erin Downing
King's Christian
Bess Eckstein
East Brunswick Academy of Music
Lauren Erickson
Mt. Olive
Shirley Fan
Cherry Hill East
Katie Ferguson
Chatham
Jessica Gorman
Freehold Township
Julianna Gutierrez
Deptford Township
Brownwyn Haynes
Doane Academy
Helene Haywoode
West Morris Mendham
Leann Hidi
J.P. Stevens
Janet Jang
Cherry Hill East
Stefanie Karis
Pequannock Township
Freddi Mack
Governor Livingston Regional
Caroline Marra
Ridgewood
Carolyn Martin
Indian Hills
Marina Marx
Oakcrest Regional
Colleen McDonald
West Morris Mendham
Deborah Monforto
Woodstown
Dhinna Munshi
J.P. Stevens
Alana Murphy
Cranford High School
Stephanie Oh
Bergen Academies
Erin Pienciak
Kent Place
Rebecca Schubiger
Roxbury
Amy Schultz
Vernon Township
Kellie Shane
Vernon Township
Linda Shin
Northern Valley Regional Old Tappan
Alycia Soper
Central Regional
Sarah Stout
Ridge
Noelle Tangren
Gateway Regional
Danielle Vitoroulis
Holmdel
Jordi Wallen
Cherry Hill West
Erika Wasko
Williamstown
Rachel Winograd
J.P. Stevens
Heather Young
Mt. Olive
Alto II
Ashley Alliano
Howell
Kelly Boeckle
Williamstown
Mariam Bora
Hanover Park Regional
Marie Brodrick
Cherry Hill West
Kayla Cardenas
Bergenfield
Emilyq Clader
Cranford High School
Katherine Clark
Morris Knolls, Rockaway
Victoria Cullen
Immaculata
Megan Davenport
Roxbury
April Dela Cruz
J.P. Stevens
Nedda Etemad
Watchung Hills Regional
Gina Ferrara
Trinton Regional, Runnemede
Sarah Filson
Monroe Township
Alyssa Fischer
Mainland Regional, Linwood
Jennifer Fratto
Bridgeton
Jacqueline Haggerty
Roxbury
Amanda Harris
Winslow Township
Samantha Harris
Washington Township
Jacquelyn Hopely
Pennsville Memorial
Jennifer Horne
Cherry Hill West
Brenda Jin
J.P. Stevens
Sora Kang
Jackson Memorial
Kelly Karcher
Washington Township
Alyson Kenny
West Morris Central
Lisa Kim
Paramus
Yoobin Ku
Northern Valley Regional, Demarest
Stefanie Lewin
Hanover Park Regional
Katlyn Lucio
Sparta
Rebecca Marbach
Bridgewater-Raritan
Rachel Marsiglia
Jackson Memorial
Meaghan McElroy
West Morris Central
Lauren McLaughlin
Northern Highlands Regional
Liron Meirom
Tenafly
Angela Miller
North Hunterdon Regional, Annadale
Robin Myers
Columbia, Maplewood
Valerie Papanikoloaw
Roxbury
Maggie Patterson
Dover
Emilie Peterson
Vernon Township
Karyn Peterson
Bridgewater-Raritan
Gina Pratta
Woodstown
Ashley Reid
Monroe Township
Katie Revier
Howell
Julia Riddle
Pennsville Memorial
Yasmin Solomon
James Caldwell
Renee Stairs
Hunterdon Central, Flemington
Dana Susino
Immaculata
Megan Van Oudenaren
Jefferson Township
Allison Wente
Roxbury
Anne Whitebread
Shawnee
Samantha Zebrowski
Cranford High School
Tenor I
Sean Bailey
Morris Hills, Rockaway
Donald Callahan
Roxbury
Stephan Carroll
Scotch Plains-Fanwood
Alexander Chan
Cherry Hill East
Steven Cohen
Toms River East
Alex Corson
Ridge
Anton Donchev
Gateway Regional
Benjamin Gerrish
Hunterdon Central, Flemington
Keaun Guy
Bloomfield
Grant Hedin
Ramsey
Abraham Hiatt
Scotch Plains-Fanwood
Kyle Higgins
Hightstown
Kaun-An Lai
Bridgewater-Raritan
Daniel Lalumi
South Brunswick
David McCloud
Overbrook Regional
Steven Mena
Northern Valley Regional Old Tappan
Michael Miller
Pascack Valley Regional, Hillsdale
Anthony Minutillo
Morris Knolls, Rockaway
Alex Mitchell
Hightstown
James Newcomb
Egg Harbor Township
Andrea Padilla
Ridgefield Memorial
Gene Richards
Bridgeton
Sam Roney
Bergen Academies
Eric Schlossberg
Freehold
Andrew Schmidt
Delsea Regional
David Schoettler
Glassboro
Christopher Sierra
Clifton
Paul Sommers
Gateway Regional
Louis Spinelli
Bergen Academies
Joshua Staudinger
Monmouth Regional
Esteban Vazquez
Morris Hills, Rockaway
Gerry Vega
Boonton
Nicholas Williams
Westfield Senior High
Tenor II
Schumann An
Cherry Hill West
Tom Barth
Roxbury
Douglas Bender
Bloomfield
Shai Bronshtein
Randolph Township, Dover
Jeffrey Brooks
Madison High School
Maxx Hyeok Joon Cho
Bergen Academies
David Chung
Fort Lee
Nick COleman
Atlantic City
Timothy Coombs
South Brunswick
Lawrence Crane-Maskowitz
Ridgefield Memorial
Ryan Dell
Haddon Township
Daniel Elmore
Cherry Hill West
Anil Fermin
Westwood
Rider Foster
Boonton
Ryan Gilpatrick
Ramsey
Marc Paulo Guzman
Hackensack
Michael Harwick
Bridgewater-Raritan
Richard Hofmann
Haddon Heights
Daniel Holwick
Roxbury
Ki Ryanh Hong
Tenafly
Jeffrey Jackson
Piscataway
Bendixen Jacoby
Columbia, Maplewood
Matthew Koziol
Linden
John Lagomarsino
Bergen Academies
Jeong Gyoon Lee
Mainland Regional, Linwood
Andrew Lowy
Livingston
Stephen Manulec
Woodstown
Eric Marozine
Spotswood
Christopher Matrone
Allentown
David Melnick
Pennsville Memorial
Edmund Milly
Hopewell Valley Regional
Snehal Patel
J.P. Stevens
Scott Purcell
Gateway Regional
Andrew Romen
Cherry Hill East
Jonathan Schwartz
Cranford High School
Dayne Seiden
Millburn
Anupam Shakravarty
J.P. Stevens
Daniel Shenchner
Millburn
Michael Styles
Cherry Hill West
Matthew Swiss
Randolph Township, Dover
Matthew Van Dyke
Cherry Hill West
Joseph Walsh
Burlington Township
Thomas Wiederhold
Immaculata
David Witner
Delbarton
Jason Zinger
Howell
Bass I
Phil Anton
Westfield Senior High
Brian Barone
Bergen Academies
David Beiler
Haddonfield Memorial
Joseph Camerlin
Pequannock Township
Jeffrey Cheng
Freehold
Zach Coates
Delsea Regional
Ross Cohen
Morris Knolls, Rockaway
John Altomare Corrado
Immaculata
Drew Cranisky
Wallkill Valley
Emmanuel Dagrosa Jr.
Haddon Heights
David Darrow
Verona
Gabriel DiGennaro
Gateway Regional
Miles Dumbleton
Haddon Township
Doug Erling
Pequannock Township
Kenneth Feibush
Rutgers Prep.
Kenyon Grigg
Bridgewater-Raritan
Justin Harris
Hunterdon Central, Flemington
Joseph Henderson
Kingsway Regional
Dieter Huneryager
Millburn
Geoff Ibe
South Brunswick
Joo Sung Kim
Academies at Englewood
Zachary Kline
Pitman
Cory Klose
Lenape Valley Regional
Trevor Knauss
Washington Township
Patrick Lavery
Morris Knolls, Rockaway
Kyung Hee Lee
Tenafly
Wayne Lee
Bergen Academies
Matthew Lincoln
Summit
Grant MacDermott
Teaneck
Michael Meyers
Ramsey
Dan Moore
Audubon
Brian Niemiec
Cranford High School
Michael Omura
Randolph Township, Dover
Chan Young Park
J.P. Stevens
John Park
Watchung Hills Regional
Douglas Peters
Red Bank
Angelo Pinto
Haddon Township
Sandeep Prasanna
Holmdel
Daniel Rohe
Nutley
Victor Ruiz
Hightstown
Brett Sadowski
Holmdel
Brent Schrader
Mahwah
Paul Shin
Ridgefield Memorial
Wyatt Sikora
Boonton
Anup Thomas
New Milford
Darren Trotter
Indian Hills
Frederick Tsai
J.P. Stevens
Joseph Turro
Kittatinny Regional
David Warren
River Dell Regional
Sean Willkens
Summit
Christopher Yanschak
Rancocas Valley Regional, Mount Holly
Timothy Yates
North Jersey Home School
Jonathan Young
Roxbury
Bass II
Gyasi Barber
Teaneck
Laine Breeden
Parsippany Hills
Matthew Capodicasa
Scotch Plains-Fanwood
Seung Cho
Ridgefield Memorial
Dean Chung
Cherry Hill West
David DeSantis
Ridgefield Memorial
Joseph DiSanto
Marlboro
Jason Dorrell
Pennsville Memorial
Art Ernst
Cranford High School
Evan Figueras
Washington Township
Adam Fox
Northern Highlands Regional
Jack Gravina
Northern Highlands Regional
Jayson Greenberg
Hanover Park Regional
Elliot Hagburg
Hanover Park Regional
Eddie Han
Scotch Plains-Fanwood
Timothy Helbig
Gateway Regional
Justin Henry
Paulsboro
Eun Tai Jung
Ridgefield Memorial
Alex Kang
Ridgefield Memorial
Jeremy Katz
Summit
Alex Kim
Ridgefield Memorial
Ryan Lambe
Freehold
Robert Larrabee
Woodstown
David Lee
Cherokee
Yusang Lee
Ridgefield Memorial
John Maderazo
Bergenfield
John Mangiacarpa
Delbarton
John Masi
Delbarton
Kevin Mayock
Haddon Township
Brian McGinnis
Cherry Hill West
Jonathan Roberts
Pingry School
Brian Tice
Gateway Regional
Kyle Tillyer
Roxbury
Ervin Torres
New Milford
Michael Turley
Roxbury
Jeremy Turret
Randolph Township, Dover
Kent Twardock
Summit
Michael Wemer
Rancocas Valley Regional, Mount Holly
Christian Wiech
Egg Harbor Township
Peter Yang
Palisades Park