1997 NJ All-State Program
Conductor: Dr. Andre Thomas
Sing Unto God, from "Judas Maccabaeus" - G.F. Handel
Heart We Will Forget Him - James Mulholland
Ave Maria - Franz Biebl
Awake the Harp, from "The Creation" - Franz Joseph Haydn
Kyrie Eleison - Felix Mendelssohn Bartholdy
Tangueando - Oscar Escalada
Missa Kenya, Gloria & Angus Dei - Paul Basler
Go Where I Send Thee - arr. Andre Thomas
Whether Men Do Laugh or Weep - Ralph Vaughn-Williams
1997 NJ All-State Roster
Soprano I
Trina Bass
Cherry Hill West
Rachel Anne Bazaz
Northern Valley Regional Old Tappan
Amanda Brizzi
Williamstown
Kristen Carll
Eastern Senior High School
Julia Chang
Livingston
Meredith Flaster
Manalapan
Megan Frye
Hanover Park Regional
Debbie Ghosh
Cherry Hill East
Anne Hathaway
Millburn
Karla Henderson
Williamstown
Se Jin Heo
Monroe Township
Meredith Hoffman-Thomson
Cranford High School
Kim Hood
Gateway Regional
Elizabeth Howell
Lenape Valley Regional
Erin Leber
Ridge
Lauren Lutchman
Cherry Hill East
Christina Luthke
Egg Harbor Township
Deidre McEnerney
Ridge
Erica Anne Miller
Rancocas Valley Regional, Mount Holly
Leslie Nealon
Hopewell Valley Regional
Michelle Nicklas
Tenafly
Eden Ostroff
Shawnee
Chrysten Peddie
Jackson Memorial
Eileen Peet
Indian Hills
Marni Protovin
Ridgefield
Elizabeth Rayca
Cinnaminson
Emily Rishel
Rancocas Valley Regional, Mount Holly
Moulakshi Roychowdhury
East Brunswick
Eliza Santo
Gateway Regional
Corinne Schafer
Middletown North
Alicia Sullivan
Newton
Keiko Suwa
Trinton Regional, Runnemede
Andrea Swenson
Indian Hills
Gianine Teti
Lawrence
Tiffany Treni
Ramsey
Minna Urrey
Edison
Alyson Van DeGiesen
Northern Valley Regional Old Tappan
Francesca Vannicci
Middletown
Sarahn Wheeler
Lenape Regional, Medford
Joyce Wong
Peddie School,The
Casey Young
Eastern Senior High School
Soprano II
Dee Dee Abbey
Eastern Senior High School
Gina Anzuini
Hightstown
Julia Barenboim
Caldwell
Melissa Batson
Franklin
Genevieve Biersbach
Newton
Kate Bolcar
Mt. Olive
Cristin Boyle
Ridgewood
Christina Cafero
West Morris Mendham
Janelle Casper
Kinnelon
Fay Chang
Marlboro
Lisa Chiavuzzo
J.P. Stevens
Georgene Chiou
Livingston
Joeleen Corrales
Ridgefield
Alana Craig
West Deptford Township
Lisa De Rosset
Ramsey
Jennifer DiGiacomo
West Morris Mendham
Loren Domilici
Monroe Township
Danielle Fiorello
Edison
Robin Gallo
Somerville
Sophie George
Mt. St. Mary Academy
Leanne Hennion
Newton
Jessica Hutzel
Pequannock Township
Kelley Johnson
Teaneck
Tina Kachnowski
Hunterdon Central, Flemington
Christie Kim
Northern Valley Regional, Demarest
Erika Kliszus
Warren Hills
Kate Krimmel
Ridge
Jessica Lin
Somerville
Elizabeth Martin
Wardlaw-Hartridge
Tara McCall
Gill St. Bernards
Jennifer Mello
Kittatinny Regional
Katherine Mertens
Cranford High School
Melissa Morrow
Howell
Ashley Nelson
Morristown
Tina Valeo Nguyen
Absegami
Patti Nichols
Schalick
Rosy Nograles
Eastern Senior High School
Alissa Palladinetti
Cherry Hill East
Jung Hye Park
Northern Valley Regional Old Tappan
Kathleen Phillips
West Windsor-Plainsboro
Lillian Ponte
Mt. St. Mary Academy
Donica Sico
Rancocas Valley Regional, Mount Holly
Meredith Trapp
Bogota
Tracy Tsai
East Brunswick
Brienne Wilson
Gill St. Bernards
Michelle Wynn
Franklin
Alto I
Vivette Alston
Teaneck
Danielle Amedeo
Watchung Hills Regional
Julia Bell
Pascack Hills, Montvale
Laura Bruce
Shawnee
Carrie Bush
Toms River East
Renee Dutta
East Brunswick
Caitlin Ferguson
West Morris Mendham
Jennifer Forrest
Teaneck
Nkechi Fyle
Teaneck
Lisa Geiger
West Deptford Township
Sara Gordon
Livingston
Laeme Griffin
Hunterdon Central, Flemington
Elena Gutierrez
Egg Harbor Township
Shannon Hagedorn
North Jersey Home School
Ann Hsing
Ridge
Nikki James
Livingston
Catherine Janks
Ramsey
Kelly Johnson
Hackettstown
Kristin Jones
Nutley
Caroline Kearney
Gateway Regional
Megan Kohler
Indian Hills
Jacquelyn Liebman
New Providence
Kimberly Light
Edison
Lindsay Lipsman
Cherry Hill West
Sharon Meidt
Pennsauken
Melissa Morgan
Teaneck
Laura Murphy-Waldron
Kinnelon
Jenny Otto
Riverside
Jennie Park
Northern Valley Regional Old Tappan
Soon Hwa Park
Northern Valley Regional Old Tappan
Carrie Piraino
Sparta
Alicia Quinn
Ridge
Priya Ravishankar
Watchung Hills Regional
Mary Regan
East Brunswick
Meredith Schweig
Ridge
Naomi Shinoda
North Hunterdon Regional, Annadale
Meredith Spindler
Marlboro
Leighanne Stonier
Jackson Memorial
Nora Terzo
Randolph Township, Dover
Luisa Torres
Clifton
Rebecca Yook
East Brunswick
Alto II
Mariko Boswell
Ridgewood
Erin Bulkley
Tenafly
Christina Capuano
Eastern Senior High School
Anna Chebotareva
Pitman
Shannon Craige
Jefferson Township
Jennifer Curtis
North Plainfield
Corinne Dennys
Williamstown
Joy Fowlin
Toms River East
Amy Joy Gewant
West Morris Central
Stacey Gutkowski
Parsippany Hills
Marquita Hannibal
Bergenfield
Katie Hartman
Roxbury
Catherine Holahan
Teaneck
Martha Kashickey
Northern Valley Regional, Demarest
Carrel King
Delaware Valley Regional
Kristy LaRocco
Monroe Township
Zayani Lavergne-Friedman
Teaneck
Meara Lebovitz
Cherry Hill West
Allison Lepelletier
Roxbury
Katherine Maroney
Toms River South
Kimberly McClelland
Teaneck
Margaret Miranda
Teaneck
Jessica Munoz
Bridgeton
Christine Pecorella
Tenafly
Melissa Pietropinto
Sparta
Lauren Pregaro
Monroe Township
Christine Pregiato
Indian Hills
Rebecca Preiss
West Morris Central
Heather Pukel
Middletown North
Julie Purkiss
Roxbury
Kate Russell
Roxbury
Janine Russo
Roxbury
Christine Sanders
West Deptford Township
Karen Schaaf
West Deptford Township
Jessica Smith
Sparta
Jillian Spena
Woodstown
April Sweeney
Roxbury
Gina-Louise Tansey
Morris Knolls, Rockaway
Sara Wajnberg
Bridgewater-Raritan
Jordyn White
Washington Township
Tenor I
Brett Battjer
Roxbury
Justin Blanding
Cranford High School
Robin Brown
Riverside
Christopher Chletsos
J.P. Stevens
Mark D'Angelo
Hanover Park Regional
Richard Davis
Ramsey
Jeremy DelaRosa
Freehold Boro
Curt Foy
Eastern Senior High School
Jared Gertner
Toms River North
Eric Gourishankar
Delbarton
Darseaux Harley
Toms River North
Sanford Harty
Hunterdon Central, Flemington
Stephen Hoadley
Eastern Senior High School
Shaun Holland
Washington Township
Eric Krout
Audubon
Corey Meeks
Glassboro
James Miller
Eastern Senior High School
Ken Prins
Wayne Valley
Jason Russell
Northern Burlington County Regional
William Sims
Woodbury
Dante Sterling
Columbia, Maplewood
Ryan Stoudt
Bridgewater-Raritan
Phil Toscano
Roxbury
Griffin Walker
Gateway Regional
Tenor II
Josh Agnew
Boonton
Scott Brown
Teaneck
Adam Chen
Northern Highlands Regional
Stephen DiGiovanni
Northern Valley Regional, Demarest
Matt Feinberg
Cherry Hill West
Brian Ferry
Edison
James Fiorello
Edison
Sean Fox
Jefferson Township
Andrew Gertsmayr
Northern Valley Regional Old Tappan
Eric Gramatges
Cherry Hill East
Benjamin Gray
Bridgewater-Raritan
Jonathan Hemphill
Cinnaminson
Michael Jones
Washington Township
Jerry Kavinski
Scotch Plains-Fanwood
Dagan Kearney
Sparta
Peter Kidd
Wardlaw-Hartridge
Daniel Kim
Fort Lee
Brian Klemm
Newton
John Paul Krasting
Gateway Regional
Brian McManus
Whippany Park
Frank Meegan
Northern Highlands Regional
Erik Meyer
Collingswood
Brian O'Neal
Pequannock Township
Evan Oftedal
Hanover Park Regional
Gary Patent
Bloomfield
james Price
Bridgewater-Raritan
Justin Raffa
Glassboro
Phillip Ricci
Freehold Boro
Kevin Rogers
Newton
Gerry Rosenthal
North Plainfield
Adam Scaduto
Wardlaw-Hartridge
Jeff Seelbach
Millburn
Christian Sorge
Scotch Plains-Fanwood
Don Thoms-Cappello
Voorhees
Robert Tucker
Glassboro
Tom Tusler
Paulsboro
Daniel Vroom
Matawan-Aberdeen
Clark Wen
J.P. Stevens
Chris Willey
Pitman
Bass I
Spencer Adamson
Cherry Hill West
Andrew Albin
Ramsey
Jesse Bello
Middletown North
John Bender
Bloomfield
Michael Benn
Cherry Hill East
Geoffrey Bennett
Eastern Senior High School
Ronjon Bhattacharya
South Brunswick
Ian Brown
Cinnaminson
Ari Butler
Cherry Hill East
John Butz
Eastern Senior High School
Arthur Calton
Immaculata
Kyung-Min Chang
J.P. Stevens
Tom Cowley
Williamstown
jesse Davis
Woodstown
Nathan DeDeo
Pennsauken
Aaron Dembe
Hopewell Valley Regional
Joe DiRocco
Gateway Regional
Ron Donenfeld
Livingston
Stephen Duncan
Pitman
Joshua Earl
Ocean City
Kristopher Goodrich
Gill St. Bernards
Daniel Goscicki
Scotch Plains-Fanwood
Philip Haltman
Marlboro
Seth Hiler
Morris Knolls, Rockaway
James Hwang
Northern Valley Regional Old Tappan
Joe Kang
Bergenfield
Justin Kenlon
Morris Hills, Rockaway
Stephen Kidd
Wardlaw-Hartridge
Saul Kirsch
Morris Hills, Rockaway
Adam Koss
Livingston
Sean Landers
Roxbury
Jeremy Levy
Cherry Hill West
Collin Maier
Bridgeton
Letoa Maivia-Bueti
Freehold Township
Bill Meakem
Ridgewood
Garrett Miller
Cherry Hill West
Nathan Motta
Morristown
Drew Palmentieri
Mainland Regional, Linwood
Sung-Joon Park
Northern Valley Regional Old Tappan
Anthony Porcelli
Freehold Township
Eric Raible
Haddon Township
Robinjeet Randhawa
Rancocas Valley Regional, Mount Holly
Henry Rich
Wardlaw-Hartridge
Jeremy Robinson
Hopewell Valley Regional
John Schmidt
Bloomfield
Richard Schwarz
Point Pleasant Beach
Richard Snediker
Churchill Jr. Sr.
Joshua Stopek
Monroe Township
Christopher Streeter
Newton
Peter Tamburro
West Morris Central
Christopher Thieme
Kittatinny Regional
Keith VanGoor
Midland Park
Adam Weiner
Cherry Hill East
Matthew Wojtko
Rancocas Valley Regional, Mount Holly
John Wu
Marlboro
Daniel Yahya
J.P. Stevens
Bass II
Moses Ahn
Ridgefield
Meson Banas
Cherry Hill East
Atiba Berkley
Somerville
Sukwon Chang
J.P. Stevens
German Changanaqui
Immaculata
Jason Chiang
J.P. Stevens
Graziano DiCiaula
Watchung Hills Regional
David Fang
J.P. Stevens
Zachary Farrell
Trinton Regional, Runnemede
Masayuki Gibson
Scotch Plains-Fanwood
Jason Harris
Schalick
Steven Hicks
Freehold Boro
Michael Klein
Monroe Township
Steve Marr
Haddon Township
Patrick McFalls
Cherry Hill West
Chad Nails
Columbia, Maplewood
Zachary Palamara
Howell
Christopher Perry
Ramapo
John Phebus
Vineland South
Darren Pirolli
Edgewood Regional
Richard Polatchek
Indian Hills
Gary Pollack
Wayne Valley
Daniel Ramos
Vineland South
Benjamin Schroeder
Lenape Valley Regional
Aithan Shapira
Caldwell
Bradford Shedwick
Gateway Regional
Robert Springer
West Morris Central
Matthew Walsh
Freehold Boro
Josh Wilkin
Rumson-Fair Haven