1962 NJ All-State Program
Conductor: Mr. George M. Gilbert
Adoramus Te, Christe - W.A. Mozart
Hospodi Pomilui - S.V. Lvovsky
Song From Ossian's Fingal - Johannes Brahms
Song of Democracy - Howard Hanson
Psalm 61 - Alan Hovhaness
Tartanella (Boys' Chorus) - Randall Thompson
Ezekiel Saw De Wheel - arr. William L. Dawson
Chorale and Finale from "Die Meistersinger" - Richard Wagner
1962 NJ All-State Roster
Soprano I
Betty Abbott
Chatham
Judith Barrett
Nutley
Susan Becker
Millburn
Priscilla Bodman
Leonia
Martha Breslin
Millville
Elizabeth Brown
Manchester Regional, North Haledon
Marti Christie
Bergenfield
Alice Correri
Pascack Valley Regional, Hillsdale
Jacqueline Cucci
Lyndhurst
Janet Davis
Ridgefield Park
Dianne Dittrich
Bloomfield
Mary Lou Falcone
Livingston
Linda Feldstein
Teaneck
Juanita Franklin
Plainfield
EVelyn Funderburk
East Orange
Darlene Gayles
East Orange
Barbara Gibson
Woodbridge
Bette Glenn
Pleasantville
Leslie Golden
South River
Marilyn Grove
Haddon Heights
Jane Henrickson
Bridgewater-Raritan
Linda Hespeler
Union
Barbara Hughes
East Brunswick
Marilou Jamieson
Livingston
Jeanne Jenkins
Morris Hills, Rockaway
Lynn Johnson
Ridgewood
Patricia Klein
South River
Carolyn Loofbourow
Scotch Plains-Fanwood
Patricia Mairs
Teaneck
Janet McDougal
Scotch Plains-Fanwood
Elizabeth Meyer
Pascack Valley Regional, Hillsdale
Mary Lynne Mitchell
Glen Rock
Judi Neis
Clifford Scott, East Orange
Karen Osienski
Dickinson, Jersey City
Linda Pachman
Teaneck
Kari Pederson
Ridgewood
Sandra Purdy
Wayne
Patricia Raniero
Ramsey
Jane Sage
Ramsey
Janice Salvatore
Hamilton High, West Trenton
Constance Schreiber
Audubon
Linda Shadel
Rutherford
Sandra Stroup
Leonia
Helen Swartz
Dumont
Conni Thatcher
Scotch Plains-Fanwood
Sue Treacy
Plainfield
Pat Wallace
Haddonfield Memorial
Dirinda Witcher
Jonathan Dayton Regional, Springfield
Eileen Wren
Northern Valley Regional Old Tappan
Soprano II
Sue Allison
Millburn
Nancy Apisdorf
Tenafly
Susan Barker
Bridgewater-Raritan
Jeanne Baumeller
Northern Valley Regional, Demarest
Barbara Bendzin
Audubon
Betty Blake
Northern Valley Regional, Demarest
Lindabeth Brownlee
Ocean City
Bernadette Buraszeski
Lyndhurst
Barbara Cejka
Highland Park
Dotti Clement
Mainland Regional, Linwood
Alicia Dieterman
Middlesex
Barbara Dietler
Pascack Valley Regional, Hillsdale
Susan Downey
Ridgewood
Nancy Fisher
Haddonfield Memorial
Margaret French
Northern Valley Regional, Demarest
Louise Galligan
Morris Hills, Rockaway
Jan Hopkins
Burlington
Mary Hruska
Roselle Park
Jean Kellogg
Scotch Plains-Fanwood
Linda Lawrence
Clifford Scott, East Orange
Marjorie Ledyard
Collingswood
Jeanne Lewis
Somerville
Carole Lokan
Levittown
Joan MacIntosh
Bridgewater-Raritan
Cynthia MacKenzie
Ridgewood
Kathy Martin
Levittown
Judy McManus
West Orange
MarySue Miller
Wall Township
Ann Mineur
Cranford High School
Jeanette More
New Milford
Dorothea Morris
Woodrow Wilson, Camden
Jduy Rippel
Audubon
Annette Ruviella
Collingswood
Jeri Sardella
Ramsey
Donna Jeanne Schutz
Cliffside Park
Pamela Skaggs
Moorestown
Cathy Taylor
Oakcrest Regional
Susan Tremble
Northern Valley Regional, Demarest
Phyllis Verri
Piscataway
Pamela Waters
South Side, Newark
Alto I
Susan Annecharico
Somerville
Kathleen Bachert
Montclair
Holly Baker
Northern Valley Regional Old Tappan
Andrea Ball
Pitman
Sue Blake
Dumont
Evalyn Brandt
Collingswood
Judy Burritt
Pascack Valley Regional, Hillsdale
Madelyn Buzzard
Ridgewood
Susan Ells
Vineland
Barbara Fabricius
Audubon
Marilyn Fuge
Roxbury
Orra Garin
Hunterdon Central, Flemington
Ivy Gibian
Ramsey
Cheryl High
New Brunswick
Valerie Kain
Northern Valley Regional, Demarest
Susan Kaufki
Asbury Park
Patricia Koefoed
Cranford High School
Clare LeCompte
Plainfield
Marjorie Lough
Millburn
Virginia ManNeill
Scotch Plains-Fanwood
Patricia Mashall
Mahwah
Rebecca McSwain
Lacordaire, Montclair
Charlene Metzler
Central, Paterson
Judy Nash
Manchester Regional, North Haledon
Lynn Nolan
Northern Valley Regional, Demarest
Candice Noland
Northern Valley Regional, Demarest
Jacqueline Ord
Hanover Park Regional
Arlene Peterson
Pennsauken
Roberta Peterson
Delaware Valley Regional
Patricia Pfost
North Hunterdon Regional, Annadale
Linda Platt
Haddonfield Memorial
Ann Potter
Clifton
Alane Prager
Atlantic City
Susan Rowsome
West Essex Regional, North Caldwell
Pauline Roylance
Northern Valley Regional, Demarest
Madeline Schaeffer
Clearview Regional
Jane Schroeder
Ridgefield Park
Margaret Shields
Bridgewater-Raritan
Sandra Steele
Central Regional, Bayville
Viriginia Steele
Central Regional, Bayville
Sally Sutphen
Northern Valley Regional Old Tappan
Jane Tiemann
Westfield Senior High
Mary Wheater
Ramsey
Nancy Wilkins
Scotch Plains-Fanwood
Alto II
Adrienne Asch
Ramsey
Joanne Baxter
Highland Park
Sally Jo Beddoe
Northern Valley Regional, Demarest
Marlyn Burns
Ridgewood
Kathleen Byrne
Bridgewater-Raritan
Barbara Ciarlo
Leonia
RaeAnn Deardorff
Hunterdon Central, Flemington
Catherine Dinsmore
Ridgewood
Lois Dolt
Northern Valley Regional, Demarest
Angelina Eick
South Hunterdon Regional
Alexis Furgess
West Orange
Linda Rae Gage
Arthur Johnson Regional, Clark
Gail Griffin
Pascack Valley Regional, Hillsdale
Angela Henshall
Trinton Regional, Runnemede
Beverly Holmes
Lyndhurst
Lynda Hosler
Bridgewater-Raritan
Gail Hovermar
Northern Valley Regional Old Tappan
Renee Leimgruber
Tenafly
Sylvia Light
Hightstown
Christine Mayer
Westfield Senior High
Anne Mitchell
Scotch Plains-Fanwood
Rosiland Mixon
Atlantic City
Pamela Morris
Wall Township
Laura Nason
Bridgewater-Raritan
MaryAnne Ondovchak
Audubon
Cynthia Otlowski
Cranford High School
Karen Pluhar
Middlesex
Anne Politziner
Highland Park
Barbara Prinslow
Northern Valley Regional Old Tappan
Carolyn Roetting
Northern Valley Regional Old Tappan
Emmy Jo Russell
Ridgewood
Josephine Scarpa
Ferris, Jersey City
Diane Shepard
Toms River
Virginia Stewart
Governor Livingston Regional
Patricia Storrs
Levittown
Carol Sulzner
Collingswood
Marlayne Tissot
Delaware Valley Regional
Victoria Tyler
East Orange
JoAnn Vigh
Hamilton East (Steinert)
Nancy Wiseman
Ridgewood
Laurel Woolery
Battin, Elizabeth
Elizabeth Zingg
Hightstown
Tenor I
James Abel
Hamilton High, West Trenton
William Apgar
Middlesex
Thomas Beach
Ramsey
Louis Berner
Moorestown
Paul Biddleman
Jonathan Dayton Regional, Springfield
Ed Blanck
Ridgewood
Henry Blum
Ridgewood
James Boyd
East Orange
John Ceccato
Middlesex
Leslie Charmatz
West Orange
Charles Chromow
Teaneck
Webb Clason
Northern Valley Regional Old Tappan
Peter Clausen
Tenafly
Thomas Cotton
Woodrow Wilson, Camden
Harold Cox
Haddonfield Memorial
Peter Dabrowski
Hightstown
Ralph Doudera
Union
Craig Eaton
Westfield Senior High
Stephen Effros
Pascack Valley Regional, Hillsdale
Carl Faust
Ramsey
William Fox
Northern Valley Regional, Demarest
Dennis Frey
Edison
Mark Fuerstein
Mountain High, West Orange
Bruce Garland
Ramsey
Charles Gaskill
Bridgeton
Richard Gehert
Pennsauken
Dale Gibson
Somerville
Jay Guinther
Cranford High School
Fred Gunckel
Bridgewater-Raritan
Bruce Gunn
Moorestown
Thomas Hankerson
Piscataway
Philip Heck
Haddonfield Memorial
Charles Henderson
Westfield Senior High
Richard Hibbard
Collingswood
Jeffery Hinkle
Bridgewater-Raritan
William Hoff
Bogota
Gregory Hulse
Bridgewater-Raritan
Walter Hunt
Atlantic City
David Jorlett
Butler High
Richard Kuna
Westfield Senior High
Don Larsen
Millburn
Russell Lesser
Pascack Valley Regional, Hillsdale
Robert Loewy
Pascack Valley Regional, Hillsdale
Douglas Lowe
Dickinson, Jersey City
Christopher Lyons
St. Benedict's, Newark
Glenn McCracken
Audubon
Marvin McGraw
Arts, Newark
Thomas McManus
Kearny
Joseph Medeiros
Pleasantville
Dave Mettee
New Providence
Brian Morely
St. Benedict's, Newark
Don Mousted
Ramsey
Henry Nixon
Paulsboro
Anthony Piccolo
Hackensack
James Poffley
Bridgewater-Raritan
William Pogue
Jefferson, Elizabeth
Richard Pritsky
Nutley
Kyer Quitman
South Side, Newark
Richard Redfield
Somerville
Kenneth Reed
Hamilton High, West Trenton
Martin Roth
Bloomfield
John Ruppi
Eastside, Paterson
Raymond Sayers
Teaneck
Richard Schwartz
Westfield Senior High
Barney Slotkin
Collingswood
Richard Smith
Woodrow Wilson, Camden
Frank Spoto
New Milford
John Standring
Collingswood
James Stringfellow
Montclair
Peter Tirri
Central, Paterson
Joseph Towe
Arts, Newark
Ralph Vollweiler
Scotch Plains-Fanwood
Grant Wills
Audubon
Edwin Wujciak
St. Benedict's, Newark
Edward Zilliox
St. Benedict's, Newark
Bass I
Henry Ames
Northern Valley Regional Old Tappan
Murray Apfelbaum
Bloomfield
Earl Banks
Millville
Don Bongiovi
Highland Park
Arthur Brown
Plainfield
Robert Brown
Moorestown
Roy Byrd
Arts, Newark
Paul Christiansen
Hightstown
John Cochran
Wayne
John Fairley
Central Paterson
Gerard Felton
Woodbridge
Craig Fisher
Rahway
Jeffery Fitch
Bogota
Glenn Fortin
Bloomfield
Joel Fraites
Ramsey
John Frazer
Collingswood
Richard Gamble
Moorestown
Charles Gilbert
Tenafly
Richard Goldensohn
Northern Valley Regional Old Tappan
David Good
Pascack Valley Regional, Hillsdale
David Ho
Clifford Scott, East Orange
Sandor Hochheiser
Rutherford
Rodney Hook
Rahway
Hugh Jackson
Lincoln, Jersey City
Thomas Lewis
Millville
Richard Linnell
Cranford High School
Tim Loomis
North Hunterdon Regional, Annadale
Douglas Nelson
New Brunswick
James Nobles
Central Regional, Bayville
Craig Otto
Pennsauken
Jerry Oyan
Pennsauken
Richard Rodda
Butler High
Edward Sayre
Hackettstown
Leonard Schaper
West Orange
George Schmidt
Union
Dale Slivinske
Scotch Plains-Fanwood
Gary Spivey
Governor Livingston Regional
Edward Turner
Ocean City
John Underhill
Collingswood
Pieter Van Niel
Montclair
James Woerner
Jonathan Dayton Regional, Springfield
James Zachary
Cranford High School
Bass II
James Albright
Audubon
Peter Angelakos
Bound Brook
Charles Bordonga
St. Benedict's, Newark
Richard Bower
Audubon
William Brooks
West Orange
Bruce Budde
Teaneck
Craig Burgess
Audubon
Robert Burke
Montclair
John Chapman
Middlesex
Bruce Coe
Pennsauken
Allan Cohen
Union
Robert Doud
Cranford High School
John Eddy
Ridgewood
Wilson Ford
Northern Valley Regional, Demarest
Paul Gaskill
Ramsey
Paul Gongloff
Bridgeton
Marc Gottlieb
Northern Valley Regional Old Tappan
Preston Hadley
Westfield Senior High
Roger Kleinberg
Governor Livingston Regional
David Koch
Cranford High School
Ross LaZar
Teaneck
Richard Linzer
Highland Park
David MacDonald
Butler High
Steven Martin
St. Benedict's, Newark
James Matsumoto
Highland Park
Richard Mishell
Millburn
Joel Morgovsky
Red Bank
James Padakis
East Orange
Robert Persiko
Ridge
Bruce Robinson
Haddonfield Memorial
Stephen Rodimer
Chatham
Robert Schroff
Plainfield
Milton Scott
Eastside, Paterson
Richard Scott
Westfield Senior High
Pete Soloway
Morristown
Scott Stapleton
Scotch Plains-Fanwood
Lewis Szerecz
New Brunswick
David Thompson
Westfield Senior High
Donald Van Dyke
Dumont
William Vierlin
Summit
Thomas Weber
Middlesex
Alane Yablonsky
Jonathan Dayton Regional, Springfield