1994 NJ All-State Program
Conductor: Mrs. Maredia D. Warren
Gloria - Randol A. Bass
Jauchzet Dem Herrn - Johann Pachelbel
Daniel, Daniel Servant of the Lord - Undine S. Moore
Love's Tempest - Edward Elgar
Dravidian Dithyramb - Victor Paranjoti, arr. Andre de Quadros
Come Sunday - Duke Ellington, arr. Alice Parker
Singabahambayo - South African Freedom Song, arr. Anders Nyberg
El Vito - Spanish Folk Song, arr. Mack Wilberg
Hallelujah from "Mount of Olives" - Ludwig van Beethoven
1994 NJ All-State Roster
Soprano I
Allison Atteberry
Montville
Angela Beaton
Highland Park
Laura Benanti
Kinnelon
Sonia Lynn Bjornsen
Hanover Park Regional
Mandy Feiler
Pascack Hills, Montvale
Erica Fricke
Jefferson Township
Jessica Gorton
Northern Valley Regional Old Tappan
Jennifer Greelaw
East Brunswick
Keara Hailey
Delran
Shannon James
Parsippany Hills
Vanitha Joseph
Mt. St. Mary Academy
Christina Khan
Cherry Hill West
Lelie Kritzer
Livingston
Sarah Jane Mariano
Cranford High School
Suzanne Markert
North Plainfield
Kate McIntyre
Sparta
Linda Milnes
Cinnaminson
Gwyneth Mooney
Somerville
Denise Mylson
Pascack Hills, Montvale
Jennifer Nassimos
Wayne Valley
Renata Ostrowicki
Freehold
Amanda Pabyan
Watchung Hills Regional
Nicole Pantos
Academy of St. Elizabeth
Sonia Pinto
Shawnee
Amanda Pserchio
Hanover Park Regional
Jillian Rosen
Cherry Hill West
Joanna Wasick
Livingston
Micheline Welsh
Moorestown
SUzanne Wetzel
Highland Park
Mary Kate Willkens
Summit
Tracy Marie Wunner
Roxbury
Jane Yagi
Scotch Plains-Fanwood
Simone Zamore
Franklin
Posha Zubair
J.P. Stevens
Soprano II
Eleonora Anastasia
Bloomfield
Julie Balog
Freehold
Jessica Baron
Hackettstown
Bridget Beirne
Vernon Township
Kaya Brown
Bloomfield
Tina Christoudias
Pascack Hills, Montvale
Aimee Dell'Elba
Morris Hills, Rockaway
Gina Fantozzi
Cherry Hill West
Katherine Foti
James Caldwell
Sarah Griffiths
Absegami
Patricia Hermoso
Immaculata
Ellie Hsieh
Marlboro
Joy Huang
Pequannock Township
Kristina Karlquist
Holmdel
Michelle Khan
Cherry Hill West
Esther Kim
Somerville
Colleen Kraft
Scotch Plains-Fanwood
Alison Kramer
Cedar Grove
Kelly Lynn LaVigna
Egg Harbor Township
Vanessa Londino
Middletown South
Jennifer Marino
Clifton
Meghan McEnerney
Ridge
Jaimee Miller
Cherry Hill West
Katie Mullins
Ramsey
Jaime Petrasek
Clifton
Julia Po
Montville
Daniella Prepis
Northern Valley Regional Old Tappan
Kavitha Rajagopalan
Northern Valley Regional Old Tappan
Merry Rawls
Lenape Regional, Medford
Liza Sheridan
Middletown North
Jaime Silberman
East Brunswick
Dina Spector
Cherry Hill West
Jennifer Tibok
Woodbridge
Veda Simone Truesdale
Morris Hills, Rockaway
Jennifer Watkins
Northern Valley Regional Old Tappan
Caryn Whitney
Randolph Township, Dover
Kelly Winkler
Clifton
Alissa Yatcko
Livingston
Melissa Zwicker
Pequannock Township
Alto I
Huldah Adams
Colonia
Melinda Bass
West Morris Mendham
Brooke E. Bogert
Pequannock Township
Melanie Calabria
Randolph Township, Dover
Johannah Cantwell
Ridgewood
Carrie Anne Caputo
Wayne Valley
Felicia Curry
Parsippany Hills
Amy Dilts
Somerville
Kirsten Earl
Shawnee
Kate Eisenbarth
Scotch Plains-Fanwood
Kathryn A. Espiritu
Teaneck
Samantha Ferrante
Toms River North
Melissa Finklestein
Randolph Township, Dover
Amy Gallet
J.P. Stevens
Debbie Marie Gordon
Edgewood Regional
Erin Higgins
Ridgewood
Gina Holland
Riverside
Allison Johnson
Freehold
Caryn Jones
Nutley
Tracy Joosten
Paramus
Emily Luk
Watchung Hills Regional
Jennifer Marck
Morris Hills, Rockaway
Kristen Meyer
Wayne Hills
Patricia Olivo
Nutley
Maya Paone-Drummond
Teaneck
Theresa Park
Delran
Cynthia Puskas
East Brunswick
Lindsey Rosenberg
Livingston
Mary Jane Rubenstein
Middletown South
Raegan Ruiz
Monroe Township
Margaret Ruth Schwein
Haddonfield Memorial
Wendy Seto
Cherry Hill West
Coleen Sexton
Westfield Senior High
Amy Shey
Freehold Township
Julie Shoomaker
West Milford Township
Bonnie Smith
Jefferson Township
Lorraine Snyder
Ridgewood
Emily Weiland
Teaneck
Alto II
Helen Azzam
Holmdel
Sharon Bjorndal
Clifton
Amanda Blamble
Bridgewater-Raritan
Leaha Boschen
West Milford Township
Chapelle Brown
Teaneck
Ursula cary
Ridgewood
Hyunae Chang
Cherry Hill East
Nicole D'Angelo
Hanover Park Regional
Alyssa Daudt
Cedar Grove
Katie Devine
Ridge
Noelle Dry
Somerville
Alexandra Fedroff
Jackson Memorial
Deborah Forst
Northern Valley Regional, Demarest
Kristin Freeman
Ridge
Gloria Friedmann
Freehold Township
Sarah Gilmore
King's Christian
Jamie Helmeczi
Monroe Township
Suellen Hoiles
Ridge
Nicole Importico
North Plainfield
Aviva Kapust
Cherry Hill West
Kimberly Kelly
Westfield Senior High
Teresa Kelly
Eastern Senior High School
Linda Landsman
Marlboro
Mee Lee
Northern Valley Regional Old Tappan
Sheryl Lefkoe
Lenape Regional, Medford
Joyce Liu
Watchung Hills Regional
Christina Martos
Scotch Plains-Fanwood
Lauren Mazzarese
Westfield Senior High
Alyssa Minelli
Wayne Valley
Anjalee Mitra
Scotch Plains-Fanwood
Nakisha Nesmith
Teaneck
Stephanie Pan
Montville
Sara Pentlicky
Mt. St. Mary Academy
Sarada Peri
J.P. Stevens
Jessica Petersen
Pequannock Township
Stephanie Piatt
Atlantic City
Elise Quagliata
Shawnee
Magaly Roig
Westfield Senior High
Jessica Schwartz
Gateway Regional
Karalyn Shima
Tenafly
Jennifer Shin
J.P. Stevens
Amy Sincavage
Scotch Plains-Fanwood
Alexis Smith
Boonton
Stacy Spatola
Kinnelon
Tanese Sterling
Teaneck
Caroline Suh
Paramus
Lynze Judith Szabo
West Essex Regional, North Caldwell
Sara Teitelman
Haddon Heights
Jennifer Telaar
West Deptford Township
Laurie Toole
Middletown North
Stephanie Vernacchio
Gateway Regional
Paula White
West Deptford Township
Caroline Wilmer
Ridge
Abigail Wright
Cherry Hill West
Jeanne Zanca
East Brunswick
Tenor I
Renjie Abraham
Cinnaminson
Brandt Adams
Absegami
Andrew Alaya
Butler High
John Alfonso
Matawan-Aberdeen
Sean Michael Armour
Cherry Hill West
Baiju Aurora
Middletown North
Jake Bartolone
Highland Park
Lisa Blasko
Shawnee
David Blazier
West Morris Central
Lawrence Botts
Watchung Hills Regional
Aron Buniak
Colonia
Charles Cason
Bloomfield
Phillip Cason
Bloomfield
Theodore Chletsos
J.P. Stevens
Joseph P. Clark
Parsippany
Kevin Collins
Shawnee
Jon Paul DeMauro
Boonton
Jeffrey DiLisi
Pitman
James Domenick
Bridgewater-Raritan
Mike Ferrara
Midland Park
Stephen Fischer
Ridgewood
Drew Fletcher
Kittatinny Regional
Francis Foster
West Deptford Township
Matt Garrett
Kinnelon
Eugene Geis
Edison
Jeremy Geltman
Randolph Township, Dover
Matthew Goetke
Freehold Township
Jason Cory Goldberg
Freehold Township
Craig Goodwin
Matawan-Aberdeen
Scott Graser
Cherry Hill West
Ryan T. Hain
Gateway Regional
John Harvey
Edison
Peter Hope
Roxbury
Brian Inderwies
Morris Knolls, Rockaway
Gregg Jacobson
Randolph Township, Dover
Bryan Janton
Boonton
Kevin Jarido
Arts High
Brian D. Kain
Cherry Hill West
Richard J. Kane
Cumberland Regional
Michael Ku
Tenafly
Chad Lazar
Cherry Hill West
Christopher Levens
Toms River South
Ming Luke
Montgomery
John A. Maione
Delbarton
Aju Mathews
Howell
Gregory Mazurek
West Morris Central
David Mecca
Hanover Park Regional
Scott Mello
Kittatinny Regional
Salvador Navarro
West Essex Regional, North Caldwell
Rich Paget
Cinnaminson
Niraj Pahlajani
Cherry Hill West
Hitesh Parikh
Paramus
Gautam Peri
J.P. Stevens
Daniel K. Poblocki
Ridge
Kevin Quigley
Trinton Regional, Runnemede
Darryl Quinio
J.P. Stevens
Ben Rauch
Marlboro
Adam Rodriguez
Dumont
Daniel Ross
Highland Park
Erik Schneberger
Roxbury
Beth Schwartzpfel
Teaneck
James Sellar
Montclair
Kevin Shalayda
St. Peters
Jeffrey Smith
Delran
Eric Sosa
Eastern Senior High School
Andrew Stroh
Millburn
Brian Thompson
Paramus
James Valenti
North Hunterdon Regional, Annadale
David Wang
East Brunswick
Steven Weigle
Bridgewater-Raritan
Seung Min Whang
Clifton
George Woodworth
East Brunswick
Christopher Zimbardi
Bloomfield
Bass I
Timothy Boreale
Wayne Hills
Charles Burns
Paramus
Eric Chen
Paramus
Richard Czaplinski
J.P. Stevens
Philip Dawdy
Toms River East
Peter Doris
Northern Highlands Regional
Aaron Eppolito
North Hunterdon Regional, Annadale
Paul Febres
Edison
Jason Fiorello
Wayne Hills
Edward Gattsek
Freehold
Ryan Geiger
West Deptford Township
Jeff Golia
Cherry Hill West
James Graves
King's Christian
Christopher Halldorson
Chatham
John Thomas Haug
Cranford High School
Daniel Homeijer
Lenape Valley Regional
Patrick Kim
Toms River North
William Kolb
Chatham
Jason Kopp
Morris Hills, Rockaway
Andre Kwon
Cherry Hill East
Anthony LaParre
Freehold
Michael Liggera
Westfield Senior High
Matthew Lowe
Gill St. Bernards
Michael Maggio
Hunterdon Central, Flemington
Nicholas Mandala
Livingston
Jonathan Miller
River Dell Regional
Adam Mirowitz
Paramus
Jonathan Moon
J.P. Stevens
Jeff Nicolai
Northern Valley Regional Old Tappan
Rusty Obra
South Plainfield
Anwar Robinson
Montclair
Joshua Rosenstock
Morris Hills, Rockaway
Jonathan Ross
Cherry Hill East
Robert Rudolph
Riverside
Jeffrey Sanders
Roxbury
Joseph Schuler
Montgomery
Kwang-Yong Shim
Tenafly
Brian Streem
Ridge
Timothy Warneck
J.P. Stevens
Kristopher Watson
Eastern Senior High School
Bass II
Benjamin Berliner
Roxbury
Peter Boettcher
West Morris Mendham
Jacob Cha
Clifton
David Cheong
J.P. Stevens
Thomas Chi
West Morris Central
Andrew Cockerham
West Deptford Township
Kenneth S. Fink
River Dell Regional
Michael Gallo
Kinnelon
Joshua Gebhardt
Scotch Plains-Fanwood
Matthew Gorman
Ridge
Michael Greenlaw
Westfield Senior High
Marc Kiley
Chatham
Mike Kline
Pitman
Aaron Knopka
Hammonton
Kevin Kruse
Cherry Hill East
Jonathan Levis
Jefferson Township
John Light
Cherry Hill East
Brian Lyden
Sparta
Dan Maillard
Boonton
Harlan Maloney
Pennsauken
Jamie Maloney
Cherry Hill East
Harlan Mayer
Livingston
Mark Mitchell
Scotch Plains-Fanwood
Jeremy Munger
Cherry Hill West
John Mylecraine
Kittatinny Regional
Jerry Pinner
Trinton Regional, Runnemede
Matthew Plunkett
Woodbury
Jonathan Reese
Salem
Ken Sausville
Watchung Hills Regional
Andy Scholsberg
Roxbury
Albert Sun
Roxbury
Adam Taolaro
Kittatinny Regional
Danny Taylor
Williamstown
Angelo Ucciferri
Westfield Senior High
Thomas Venutolo
Delbarton
Jason Wedleigh
Morris Hills, Rockaway
Carl Weeks
Hunterdon Central, Flemington