2007 NJ All-State Program
Conductor: Mr. Fred Ford
Full Fathom Five - Ralph Vaughn-Williams
Sing Unto Him - Randall Thompson
Io Son la primavera - William Hawley
Daemon Irrepit Callidus - Gyorgy Orban
I Thank You God - Elliot Z. Levine
How Can I Keep From Singing - Gwyneth Walker
La Chaparrita - Marion Tabbush
Abendlied - Johannes Brahms
Water Night - Eric Whitacre
Praise His Holy Name - Keith Hampton
Triumphal Scene, Act II, "Aida" - Giuseppe Verdi
2007 NJ All-State Roster
Soprano I
Jessica Alamsha
Washington Township
Allie Altieri
Randolph Township, Dover
June Asai
Voorhees
Arianna Barchum
Highland Park
Sarah Baumgarten
Cherry Hill East
Stephanie Bayruns
Haddon Township
Allison Benoit
Northern Highlands Regional
Teresa Bonilla
Absegami
Katherine Chang
Millburn
Rachel Clark
Morris Knolls, Rockaway
Eugenia Codjoe
Sparta
Catrina Coffey
Cranford High School
Mariko Curran
River Dell Regional
Nikkan Das
South Brunswick
Kelliann DeCarlo
East Brunswick
Katie Dunleavy
River Dell Regional
Allie Eichvalds
Roxbury
Jessica Eucker
Bergen Academies
Anna Friars
West Deptford Township
Katherine Hoyer
Kittatinny Regional
Lauren Ide
West Morris
Tara Kelly
Shawnee
Kelsey Kilponen
Randolph Township, Dover
Samantha Lax
Columbia-Maplewood
Jennifer Lee
J.P. Stevens
Alexandra Major
Sparta
Sarah McInerney
Cinnaminson
Robyn Muse
Cherry Hill West
Meera Netrakanti
Marlboro
Shannon Newell
Haddon Township
Lauren O'Connell
Cherry Hill West
Elizabeth Ploshay
Chatham
Jade Rosenberg
Randolph Township, Dover
Galadriel Sevener
Parsippany Hills
Sujin Shin
Fort Lee
Allison Strong
Union Hill
Natasha Suhr
Edison
Claudia Vitro
Roxbury
Jennifer Wang
J.P. Stevens
Lauren Wheeler
Bergenfield
Wenyu Yang
Parsippany Hills
Soprano II
Kelly Adams
Immaculata
Rebecca Alamsha
Washington Township
Sara Andrusiw
Pennsville Memorial
Emily Bosco
Northern Valley Regional, Demarest
Elizabeth Britton
Cherry Hill West
Nicole Cabarcas
Hackensack
Hannah Carpenter
Ridge
Andria Caruso
Northern Burlington County Regional
Lauren Cho
Hunterdon Central, Flemington
Ghipbumm Choi
River Dell Regional
Michelle DeSantis
Scotch Plains-Fanwood
Danika Dow
Belvidere
Arielle Egan
Woodstown
Kathryn Freund
Mahwah
Jamie Gallagher
Toms River East
Allison Gibbons
Passaic Valley, Little Falls
Erin Goers
Holmdel
Lesley Hansen
West Morris Central
Juhae Grace Hwang
Ridgefield Memorial
Evelyn Jacoby
Columbia-Maplewood
Samantha Kantrow
Bloomfield
Renata Kapilevich
Cresskill
Natalie Khatibzedeh
North Hunterdon Regional, Annadale
Joanne Kim
Ridgefield Memorial
Kieu-nhi Le
J.P. Stevens
Jenna Lobby
Hackettstown
Amber Lombo
Washington Township
Jessica Marcinkowski
Northern Burlington County Regional
Rachel Martin
Riverside
Joelle Matilsky
Roxbury
Joelle Matilsky
Roxbury
Christina McCall
Gateway Regional
Melanie Mijares
Cherry Hill East
Donju Min
Northern Highlands Regional
Emily Mosher
Woodstown
Bethanie Muska
Pascack Valley Regional, Hillsdale
Jessica Norworth
Northern Highlands Regional
Esha Ray
Bridgewater-Raritan
Kunyuan (Liv) Ren
J.P. Stevens
Julie Sarte
Freehold Boro
Ellen Scariati
Westfield Senior High
Bora Son
J.P. Stevens
Kristen Tarczynski
Vernon Township
Keren Tayar
Westwood
Shelby Veazey
Hopewell Valley Regional
Hannah Faye Zarate
New Milford
Janette Zosche
Lenape Valley Regional
Alto I
Allison Backer
Randolph Township, Dover
Lorin Barry
Trinton Regional, Runnemede
Shelby Burton
Egg Harbor Township
Sara Cannon
Bridgewater-Raritan
Arielle Castillo
Bergenfield
Veronica Chaffin
Mainland Regional, Linwood
Esther Chen
J.P. Stevens
Nicole D'Achino
Somerville
Melissa Daneke
Somerville
Julie Fernandez
Westwood
Sara Gordon
Hanover Park Regional
Nicole Hansen
Washington Township
Colleen Hodges
Ridge
Alexandra Isham
Hunterdon Central, Flemington
Jennifer Kang
Ridgefield Memorial
Jerin Karingattil
West Morris Central
Grace Kim
James Caldwell
Melinda Korte
Cherry Hill West
Laura Kozel
Ridge
Nicole Kuzan
Cherry Hill East
Hanh Le
Jackson Memorial
Kristin Macri
Northern Highlands Regional
Meghan Magnus
Morris Knolls, Rockaway
Anna Melillo
Ridge
Mahati Mokkarala
Mt. Olive
Ginette Montoya
Bergenfield
Laura Mueller
Northern Valley
Katy Naples-Mitchell
Highland Park
Kristina Nieskens
Spotswood
Eul (Elisa) No
Bergen Academies
Kristian Novelli
North Hunterdon Regional, Annadale
Laura O'Neill
South Brunswick
Krutika Parasar
Holmdel
Eryn Park
Northern Valley Regional, Demarest
Amanda Phillips
Howell
Annie Rinsky
East Brunswick
Andrea Roberts
J.P. Stevens
Youyou Ruan
East Brunswick
Erin Smidt
West Milford Township
Rebecca Smith
Kittatinny Regional
Meghan Sullivan
West Morris Central
Devra Traiman
Scotch Plains-Fanwood
Lindsay Traiman
Scotch Plains-Fanwood
Joanna Volpe
Cherry Hill East
Amy Winograd
J.P. Stevens
Theresa-Rose Woodward
Bishop Eustace Prep.
Alto II
Laura Ahn
Mahwah
Wendy Allen
Columbia-Maplewood
Kristen Anderson
Bridgewater-Raritan
Emily Brennan
Morris Knolls, Rockaway
Sarah Brokaw
North Hunterdon Regional, Annadale
Liana Buniak
Parsippany Hills
Natalie Busarello
Audubon
Caitlyn Campbell
Hunterdon Central, Flemington
Meghan Cass
Glassboro
Carly Chaapel
Gateway Regional
Tiffany D'Angelo
High Point Regional
Alicia DiMarco
Roxbury
Priya Gaur
Rutgers Prep.
Emma Gibbins
Hammonton
Allison Grocela
Westwood
Emily Grove
Wall Township
Sarah Haines
Summit
Maria Helfrich
Hunterdon Central, Flemington
Jennifer Horng
South Brunswick
Katherine Hunold
West Morris Central
Caroline Kohler
Gateway Regional
Nicole Lamoureux
Roxbury
Bo-Bae Lee
Ridgefield Memorial
Grace Lee
Ridgefield Memorial
Janice Lee
Fort Lee
Katherine Lee
Cinnaminson
Emily Lu
Hillsborough
Jeena Mathew
Dwight Morrow
Erin McCormick
High Point Regional
Catherine Mitchko
Hunterdon Central, Flemington
Caitlin Moriarty-Rigby
Madison High School
Samantha Mulligan
Cinnaminson
Renee Murray
Woodstown
Monique Owens
Northern Valley Regional, Demarest
Krista Pioppi
Roxbury
Jelisa Ransom
Williamstown
Laura Scott
Roxbury
Olivia Tarplin
Columbia-Maplewood
Jaclyn Tran
Holmdel
Alexandra Turrini
West Morris Mendham
Abigail Van Oudenaren
Jefferson Township
Lisa Weiner
Marlboro
Morgan Williams
Nutley
Jessica Zellers
Lenape Regional, Medford
Tenor I
Scott Ahlborn
Delbarton
Andrew Allen
Monroe Township
Matthew Angelo
North Hunterdon Regional, Annadale
Adam Blank
Rutgers Prep.
Ron Bodanza
Overbrook Regional
Kevin Carillo
Howell
Thomas Carle
Randolph Township, Dover
Hyun Seok Cho
Ridgefield Memorial
Peter Colasurdo
Sparta
Malcolm Cooper
Cherry Hill West
Richard Crandle
Cherry Hill West
Michael Dilorio
Watchung Hills Regional
Vangelis Dimopoulos
Scotch Plains-Fanwood
Kevin Hanse
North Jersey Home School
Sammy Huh
Ridgefield Memorial
Stephen Jones
Cherry Hill West
Ben Klofta
Westfield Senior High
Josh Kohane
Bergen Academies
Brian Lee
Bergen Academies
David Levesque
Westwood
David Maglione
Kittatinny Regional
Patrick Mauro
Bergen Academies
Zach Miller
Howell
Colin Millet
Highland Park
Michael C. Murphy
Lenape Valley Regional
Neel Nadkarni
J.P. Stevens
Brian Olson
South Brunswick
Youngha Park
Ridgefield Memorial
Alexander Pikarsky
J.P. Stevens
Nicholas Raynor
Monroe Township
Patrick Ree
J.P. Stevens
William Rivera
Kittatinny Regional
Stephen Schillaci
North Burlington Regional
T.J. Sclafani
East Brunswick
Adam Sharkey
Pinelands Regional
Dennis Washington
Overbrook Regional
Andrew Wilson
Kittatinny Regional
Meng-Huan Yang
Fort Lee
Kyongchae Yi
Ridgefield Memorial
Tenor II
Santosh Balachandar
J.P. Stevens
Soham Banerjee
Cherry Hill East
Rupka Bhuyan
St. Augustine Prep
Ryan Cassel
Pitman
Angel Castillo
Bergenfield
Haechul Cho
Ridgefield Memorial
Hong Don (Jake) Choi
Ridgefield Memorial
Sean Clancy
Trinton Regional, Runnemede
Daniel Clavin
Cranford High School
Craig Coelho
Jefferson Township
James Deacon
West Deptford Township
Matt Deitchman
Northern Highlands Regional
Robert Emmerich
Madison High School
Roger Erickson
East Brunswick
Jonathan Frank
Somerville
Kyle Gerth
Kittatinny Regional
Zachary Grawehr
Roxbury
Brian Graziani
Winslow Township
Thomas Hansen
Immaculata
Steven Helferich
Gill St. Bernards
Cory Herbert
Boonton
Woonah Hong
Ridgefield Memorial
Adam Hyndman
Belvidere
Joel John
Hawthorne Ch. Academy
Atid Kimelman
Millburn
Michael McEntee
Mt. Olive
John McKenna
Northern Valley Regional Old Tappan
John McKenna
Northern Valley Regional Old Tappan
Cody Miller
Williamstown
Bobby Molson
Westfield Senior High
James Oh
West Windsor-Plainsboro
Domenick Panfile
Dumont
Okhwan Park
Fort Lee
Mark Petesa
Ridgefield Memorial
Josh Pins
Howell
Michael Richardson
Randolph Township, Dover
Aaron Riesebeck
Roxbury
Jason Rubinstein
Cherry Hill West
Benjamin Schaub
Kittatinny Regional
Andrew Schmitt-Grijalva
Somerville
Tyler Schneckenberger
Northern Burlington County Regional
Zachary Scott
Kittatinny Regional
Gregory Shapiro
Cranford High School
Richard Sklar
Cherry Hill East
Benjamin Sotomayor
Oakcrest Regional
Edwin Trent
Edison
Michael Valeriani
Edison
Fred Waldron
Monroe Township
Jacob Walter
Haddon Township
Jun Yoo
Morris Knolls, Rockaway
Bryan Young
Northern Burlington County Regional
Bass I
Shams Ahmed
Cherry Hill East
Matthew Arnold
Sparta
Rob Atkinson
Pitman
Sean Cahilly
North Jersey Home School
Patrick Chiarolanzio
Delbarton
Andrew Cogen
Rutgers Prep.
Manu Colcot
Cherry Hill East
James Conlan
Roxbury
Paul Conrad
Columbia-Maplewood
Theron Cromer
Leonia
Dylan Echter
Randolph Township, Dover
Daniel Faber
Cherry Hill West
Stefon Gaines
Boonton
Alexander Hahn
Bergen Academies
Matthew Hamilton
Gateway Regional
Brian Hause
Hanover Park Regional
Jacob Hunt
Kittatinny Regional
Michael Huynh
Nutley
Richard Jordan
Cherry Hill West
Matthew Jufer
Ramapo
James Kang
Ridgefield Memorial
Rob Kastner
Ridge
Joseph Kim
Middletown South
Storm Lewis
East Brunswick
Howard Lien
Holmdel
Howard Lien
Holmdel
Henry Liu
East Brunswick
Graham Lundeen
North Hunterdon Regional, Annadale
Brian Mastrull
Hunterdon Central, Flemington
Matt McCauly
Hanover Park Regional
Romel McInnis
Washington Township
John McLean
East Brunswick
John Montroy
Bergen Academies
Drew Murray
Kittatinny Regional
Seth Newton
Monroe Township
Adam Otten
Morris Knolls, Rockaway
Adam Otten
Morris Knolls, Rockaway
Tom Petrino
Hopewell Valley Regional
Steve Poletis
Egg Harbor Township
Paul Proulx
Audubon
Gabriel Rodrigues
Governor Livingston Regional
Jason Sarte
Freehold Boro
Zach Schmidt
Gill St. Bernards
Christopher Shimchick
Cherry Hill West
Jeremy Silverstein
Cherry Hill West
Jarrett Smith
West Morris Central
Jarrett Smith
West Morris Central
Peter Swift
North Jersey Home School
Mangesh Tamhankar
Scotch Plains-Fanwood
Tim Taylor
Roxbury
Stephen Tomkiel
Lenape Regional, Medford
Matthew Walsh
Bergen Academies
Jawray Yu
J.P. Stevens
Paul Zilberman
East Brunswick
Bass II
Robert Beddoe
Northern Valley Regional, Demarest
Joshua Brand
Egg Harbor Township
Patrick Brodrick
Cherry Hill West
Kevin Buckley
Ridge
Young Chai
Bergen Academies
Eric Chen
Chatham
Barlgum Choi
River Dell Regional
Matthew Cramer
Gateway Regional
Bryan Ferguson
Chatham
David Fitzgerald, Jr.
Eastern Senior High School
John Floyd
Kingsway Regional
Quentin Garzon
Northern Highlands Regional
Peter Griese
West Morris Central
Jean Ha
J.P. Stevens
Jin Ho Choi
Tenafly
Chris Hughes
Hunterdon Central, Flemington
Darryl Joo
Leonia
Byeong Joon Sin
Tenafly
Max Krieger
East Brunswick
Christian Kuphal
Cherry Hill West
Matthew Lee
J.P. Stevens
Roger Liu
Scotch Plains-Fanwood
Drew Martin
High Point Regional
Varun Mohan
J.P. Stevens
Cory Myers
Columbia-Maplewood
Brian Ng
West Morris Central
Karl Orozco
Dwight Morrow
Patrick Owens
Overbrook Regional
Brett Radler
J.P. Stevens
Luis Rivera
Overbrook Regional
Justin Rupp
Cranford High School
Thomas Seabrook
Hopewell Valley Regional
Robert Seither
Cinnaminson
Nicholas Sullivan
Wall Township
Cheng Sun
J.P. Stevens
Robert Swanson
Audubon
Brian Tagalog
Dwight Morrow
Andrew Tennant
Watchung Hills Regional
James Tilden
Cherry Hill West
Bradley Tyler
Washington Township
Edward Wang
Hopewell Valley Regional
Michael Yang
J.P. Stevens
Joseph You
Ridgefield Memorial