1959 NJ All-State Program
Conductor: Mr. William L. Pickett
O Lord I Have Loved - Alexander Gretchaninoff
Echo Song - Orlando di Lasso
Annie Laurie - arr. Russell J. Mansfield
All This Night - Gerald Finzi
Coronation Scene from "Boris Godunov" - Modeste Moussorgsky
Advance Democracy - Benjamin Britten
Madame Jeanette - Alan Murray
Alleluia - Randall Thompson
Amen Chorus from "The Messiah" - G.F. Handel
1959 NJ All-State Roster
Soprano
Dolores Astone
Dickinson, Jersey City
Dixie Baxter
Highland Park
Jo Anne Bedell
Cranford High School
Diane Blodgett
East Orange
Phyllis Boardman
Cranford High School
Ellen Brody
Weequahic, Newark
Kit Campbell
Summit
Barbara Carroll
Tenafly
Helen Cash
Atlantic City
Joan Cramer
Ocean City
Janet Crowther
Pascack Valley Regional, Hillsdale
Jean Cuffey
East Orange
Carol De Silva
Dumont
Prudence della-Cioppa
Haddonfield Memorial
Elaine Dolan
Arthur Johnson Regional, Clark
Carol Donald
Battin, Elizabeth
Marjory Edson
Ridgewood
Lynne Ely
Ocean City
Alice Fishman
Woodbridge
Ellen Glass
Somerville
Katherine Goffman
Bloomfield
Kathryn Gordon
Somerville
Karen Graff
North Hunterdon Regional, Annadale
Patricia Greene
Westfield Senior High
Gwenn Gurnack
Millburn
Harriet Haslam
Westfield Senior High
Carol Haug
Ocean City
Joyce Holden
Central, Newark
Pamela Hopkins
Rahway
Miriam Howe
Ocean City
Sonya Irvin
East Orange
Vivien Jacobs
Morris Hills, Rockaway
Marie Jacobus
Millburn
Nancy Janssen
East Orange
Suzanne Johnston
Summit
Nancy Joyce
Collingswood
Patricia Kelly
Bayley-Ellard, Madison
Joyce Kerekes
Woodbridge
Marsha Kish
New Brunswick
Katherine Kizun
Morris Hills, Rockaway
Barbara Kurelja
Northern Valley Regional, Demarest
Eleanor Landaas
West Orange
Susan Larson
Northern Valley Regional, Demarest
Joann Leeder
New Brunswick
Elaine Loehwing
Northern Valley Regional, Demarest
Ellyn Lomack
Cranford High School
Lynn Dianne Ludlam
Merchantville
Rosetta Martin
Arts, Newark
Rita Mencaroni
Somerville
Jilda Napoli
Dickinson, Jersey City
Joyce Ort
West Morris Regional
Susan Ostman
Ridgewood
Justine Pappin
Westwood
Marion Parker
Montclair
Susan Parkyn
Northern Valley Regional, Demarest
Sandra Pehrson
Newton
Miriam Perry
Dumont
Sandra Peter
Union
Patricia Pierce
Haddonfield Memorial
Roberta Richardson
Middle Township, Cape May Court House
Ann Rodee
North Hunterdon Regional, Annadale
Arlene Schumann
Lyndhurst
Nanatte Sheperd
New Providence
Dorean Skillman
Bloomfield
Jacqueline Smith
Allentown
Anita Spezzano
Freehold Regional, Freehold
Kathy Sprague
Clifton
Beverly Stapay
West Orange
Joanne Stevenson
Collingswood
Barbara Street
Arts, Newark
Pamela Strobel
Tenafly
Karen Sue Sturgeon
Atlantic City
Carol Thompson
Freehold Regional, Freehold
Mary Lou Van Vliet
Tenafly
Ann Williams
New Brunswick
Winnie Willis
Atlantic City
Susan Winter
North Hunterdon Regional, Annadale
Dorothy Winters
Highland Park
Carol Wright
Somerville
Elizabeth Young
Ewing Township
Jo Ann Yurchuck
Somerville
Alto
Nadina Ailes
Arts, Newark
Rochelle Amar
Highland Park
Barbara Appling
Arts, Newark
Judy Bergstrom
Ewing Township
Katheryn Bethea
West Side, Newark
Marjorie Brewer
Arthur Johnson Regional, Clark
Marion Byron
Ridgewood
Susan Carey
Westwood
Nancy Chao
Somerville
Elaine Christiansen
Hightstown
Marilyn Cohen
Highland Park
Cathy Craig
Ridgewood
Anna Vee Daines
Metuchen
Arelene De Boo
Haddon Heights
Maxene Denecke
Ramsey
Harriet Dennis
North Hunterdon Regional, Annadale
Deborah Doremus
Northern Valley Regional, Demarest
Margery Dubrow
Arts, Newark
Cindy Duncan
Bogota
Barbara Durham
Merchantville
Susan Eustice
Watchung Hills Regional
Linda Finney
Audubon
Marlis Fisher
Millville
Louise Fitzpatrick
South River
Nancy Garrison
Bridgeton
Phyllis Gillian
East Orange
Nancy Gillingham
Atlantic City
Georgia Gillis
Paramus
Ellen Goldensohn
Northern Valley Regional, Demarest
Judy Gottscho
Millburn
Nancy Grapel
Dumont
Aline Grenhart
Audubon
Gail Guenther
Jonathan Dayton Regional, Springfield
Sylvia Hampton
East Orange
Barbara Hinkle
Ocean City
Audrey Jones
Pleasantville
Jane Kennedy
Bloomfield
Sandra Kish
New Brunswick
Cynthia Knapp
Columbia, Maplewood
Elizabeth Lamson
Grover Cleveland, Caldwell
Barbara Lawrence
Northern Valley Regional, Demarest
Constance Lindblom
Ocean City
Alice McEldowney
North Hunterdon Regional, Annadale
Judith McGlynn
Grover Cleveland, Caldwell
Joan McLaughlin
Ridgewood
Martha McMane
Summit
Mary Moran
Toms River
Leah Mounce
Collingswood
Beth Naylor
Somerville
Judith Nikelsky
New Brunswick
Patricia Noland
Northern Valley Regional, Demarest
Kathleen O'Meara
Pascack Valley Regional, Hillsdale
Karen Pederson
Vineland
Judith Preston
Cranford High School
Barbara Reisner
Tenafly
Lois Richardson
North Hunterdon Regional, Annadale
Marcia Sargent
Montclair
Diane Seeley
North Hunterdon Regional, Annadale
Mary Skiles
Summit
Carolyn Slade
Arts, Newark
Martha Smith
Millville
Jeanne Snyder
Ocean City
Susan Spezzano
Freehold Regional, Freehold
Penelope Stratton
Burlington
Joanne Symchik
Carteret
Joyce Turner
Freehold Regional, Freehold
Nancy Ullrich
Westfield Senior High
Diane Van Middlesworth
Somerville
Roxanne Wackenhuth
Grover Cleveland, Caldwell
Valerie Walker
Summit
Astrid Weening
Summit
Nancy Weiss
Brick Township, Laurelton
Shelia Williams
Central, Newark
Beth Winslow
Millburn
Marilyn Young
Keyport
Eleanor Zajac
East Side Newark
Tenor
Jay Ball
Ocean City
Robert Bartolot
Pascack Valley Regional, Hillsdale
Kenneth Bendel
Cranford High School
Mark Biddleman
Jonathan Dayton Regional, Springfield
Barry Birch
Tenafly
George Bolge
Hamilton High, West Trenton
David Brown
Merchantville
Stephen Burrows
Arts, Newark
Kenneth Busch
Collingswood
Robert Buthy
New Brunswick
Joseph Concilio
Newton
Clifford Cornelius
Toms River
Frank Diaz
Atlantic City
Mark Drapkin
Snyder, Jersey City
Quentin Faulkner
Ridgewood
David Garret
Arts, Newark
Jonathan Goldstein
Collingswood
Michael Greenstein
Highland Park
Eugene Grier
Woodrow Wilson, Camden
Irvin Harris
Arts, Newark
Walter Henning
Freehold Regional, Freehold
Kurt Hiller
Hightstown
William Hogan
Freehold Regional, Freehold
Raymond Hollis
Atlantic City
Richard Holz
Kearny
Sidney Jackson
Arts, Newark
Michael Johnson
West Side, Newark
Richard Jones
Pleasantville
Ronald Jones
Lincoln, Jersey City
Juri Koltz
Bridgeton
William Lo Curto
Washington
David Mahler
Pascack Valley Regional, Hillsdale
Carlton Matthews
Freehold Regional, Freehold
James McCreight
Freehold Regional, Freehold
Ray Meyer
Ridgewood
James Milbourn
Summit
Richard Perrin
Northern Valley Regional, Demarest
Franklyn Preston
Thomas Jefferson, Elizabeth
John Richardson
North Hunterdon Regional, Annadale
Ronald Riches
Audubon
Allen Rockwerk
Highland Park
Robert Rose
Ocean City
Jack Rowland
Lodi
Robert Santucci
West Side, Newark
Timothy Sheetz
Collingswood
Steven Shugars
Somerville
Frederick Sickert
Cranford High School
Kenneth Simons
South Side, Newark
Gordon Snyder
Summit
Louis Spence
Pleasantville
Rex Sullivan
Atlantic City
Joseph Sysak
Ferris, Jersey City
Gilbert Tardif
Cranford High School
John Teevan
Ramapo Regional, Franklin Lakes
Robert Terhune
Manasquan
William Treloar
Northern Valley Regional, Demarest
Kenneth Trotta
Snyder, Jersey City
John Underwood
Northern Valley Regional, Demarest
Frank Van Note
Freehold Regional, Freehold
Raymond Walsh
St. Benedict's, Newark
Richard Westefeld
Ridgewood
Raymond Wheeler
Arts, Newark
Frederick Whitley
Moorestown
Bradley Wickes
Ocean City
Webster Williams
Ocean City
James Wohlers
Northern Valley Regional, Demarest
Frederick Wolff
Thomas Jefferson, Elizabeth
Bass
Bruce Bradshaw
New Brunswick
Richard Burnham
Southern Regional, Manahawkin
Elliott Chapin
North Hunterdon Regional, Annadale
Thomas Church
Tenafly
William Clark
Jonathan Dayton Regional, Springfield
Thomas Cole
Haddon Heights
Joseph Cosby
Bergenfield
George Costello
Collingswood
Donald Couch
Somerville
Clifgon Crossley
Grover Cleveland, Caldwell
Jeff Davis
Bloomfield
Roy Delp
Madison High School
Arthur Dolt
Northern Valley Regional, Demarest
John Dougherty
Bergen Catholic, Oradell
Leonidas Doumas
Lincoln, Jersey City
Charles Dukes
Freehold Regional, Freehold
Norman Ervine
Ocean City
Gerald Fadden
Ocean City
Ronald Fazio
Pope Pius XII, Passaic
Henry Fischer
Toms River
Max Fry
Summit
James Gainer
Barringer, Newark
Ralph Garton
Millville
Clifford Greenfield
Hackensack
Ronald Hampton
West Side, Newark
Richard Hansel
Collingswood
Jay Hansen
Metuchen
David Harris
Montclair
James Harris
Salem
Duncan Holthausen
Tenafly
James Hooper
East Orange
William Horvath
Middle Township, Cape May Court House
David Hotchkin
Washington
Bruce Howson
Chatham
Jerry Hyman
Atlantic City
Michael Jakubowski
St. Benedict's, Newark
Bradley Johnstone
Butler High
Ronald Kalemba
Lodi
William Katz
Freehold Regional, Freehold
David Knight
Ramsey
William Landolt
Pennsauken
Patrick Lawhorn
Burlington
Colby Longley
Arts, Newark
Arthur MacHugh
Hasbrouck Heights
Philip Market
Bernards
Gordon McCormack
West Orange
Calvin McNair
Arts, Newark
Daniel Mele
Roselle Park
Robert Mick
Collingswood
Edward Miller
Cranford High School
Jesse Moore
Ocean City
Raymond Murphy
Freehold Regional, Freehold
Scott Murray
Collingswood
Richard Napoli
Woodbridge
James Nelson
Paulsboro
Daniel Ogden
Dumont
John Parke
Washington
Eric Peterson
Westfield Senior High
John Rash
Roselle Park
John Revel
Newton
Peter Richards
Bernards
Ulo Riivald
Lakewood High School
Fred Sieg
Cranford High School
Robert Siena
Millville
Paul Simon
St. Benedict's, Newark
David Skaggs
Cranford High School
Martin Spannagel
Dickinson, Jersey City
Richard Sterban
Collingswood
Thomas Sturdevant
Ewing Township
Wayne Swezey
Hackensack
Joseph Telan
Northern Valley Regional, Demarest
James Tintle
Butler High
Stephen Tirch
Bogota
Jerry van de Sande
Westfield Senior High
Edward Van Doren
Ewing Township
Robert Van Hentenryck
Northern Valley Regional, Demarest
James Wallace
Leonia
Charles Webb
Woodrow Wilson, Camden
Martin Wiegand
Millville
William Wieland
Woodbridge
Dale Woodward
Summit
Harold Wright
Somerville
Frederick Zaleski
Roselle Park
Vinton Zwahlen
Northern Valley Regional, Demarest