1986 NJ All-State Program
Conductor: Mr. James Bender
My Spirit Sang All Day - Gerald Finzi
Hodie Christus Natus Est - Jan Pieter Sweelinck
Love in Grief - F.M. Christiansen
Barcarolle (From Lakme) - Delius
Psalm 150 - Lawrence Morton
All Creatures Now are Merry Minded - John Bennet
XXth Century - Ronald Leich
Vive L' Amour - arr. Alice Parker
Ev'ry Time - arr. Royal Stanton
Glory - Nicolai Rimsky-Korsakov
1986 NJ All-State Roster
Soprano I
Michelle Abbey
Randolph Township, Dover
Katie Anderson
Mt. Olive
Jennifer Barbee
Ridge
Diane Bartoli
Parsippany Hills
Sharon Lee Beavers
West Morris Mendham
Susan Clapp
Eastern Christian
Katie Cope
Montgomery
Jennifer Corelli
Hopewell Valley Regional
Andrea DeGraff
Vernon Township
Faith Donald
Vernon Township
Kerrylea Etter
Cherry Hill East
Mary-Kathleen Figaro
Montclair
Sara Fitzsimmons
Westfield Senior High
Kim Frager
Westfield Senior High
Karen Gray
New Providence
Elaine Gregory
Northern Valley Regional Old Tappan
Amy Gruber
Pitman
Jodi Halifko
Woodbridge
Tai Hee Kim
Northern Valley Regional, Demarest
Cheryl Krapohl
Wayne Hills
Jennifer Krug
Hackettstown
Jenny Lohnes
Wall Township
Jessica Marquard
Kittatinny Regional
Lori Rose Marullo
Sayerville
Elizabeth McIntyre
Westfield Senior High
Tina Morgan
Cumberland Regional
Dawn Murphy
Ocean Township
Sandra Partlow
North Hunterdon Regional, Annadale
Ellen Peters
Nottingham
Patti Reiss
Ridge
Christa Salvi
Morristown
Anna Senkevitch
Westfield Senior High
Mary Staunton
Summit
Laura Tidemann
Lenape Regional, Medford
Hope Weinstein
Westfield Senior High
Kim Wood
Vernon Township
Lydia York
Hopewell Valley Regional
Kelli Young
Randolph Township, Dover
Donna Zach
East Brunswick
Soprano II
Jennifer Adams
Governor Livingston Regional
Lucile Allen
Cranford High School
Kim Biglin
Washington Township
Elizabeth Boden
Cumberland Regional
Amy Bonifax
Summit
Sandy Bost
Randolph Township, Dover
Tara Cadenelli
Wall Township
Sandy Choe
Cherry Hill East
Kristen Condon
Lawrence Township
Emelia Dean
John F. Kennedy
Marie Delifino
Scotch Plains-Fanwood
Mary Anne Dobbs
Cherry Hill East
Janet Eickoff
Hopewell Valley Regional
Annabelle Estacio
Cherry Hill East
Christy Farrell
Northern Valley Regional, Demarest
Beth Filla
Collingswood
Erika Francis
Chatham Borough
Danielle Franklin
South Plainfield
Donna Friedman
Edison
Dena Goldstein
Northern Valley Regional Old Tappan
Krisy Gosdis
West Milford Township
Christy Groves
Cherry Hill East
Patricia Haug
Kittatinny Regional
Jennifer Heller
Audubon
Jennifer Hobbie
Chatham Borough
Deborah Hwang
Steinert
Debby Jenkins
Ocean City
Shannon Kole
Summit
Patsy Kozlakowski
Sayerville
Lorrie Levya
Gateway Regional
Barbara Lieberstein
Paramus
Heather Losch
Cumberland Regional
Carol Lundquist
Clifton
Susan Mattei
Middlesex
Sandi Messinger
John F. Kennedy
Jennifer Morales
Scotch Plains-Fanwood
Alison Muir
West Morris Mendham
Christine O'Connell
Montclair
Melissa Olans
Hackettstown
Andrea Oster
Chatham Borough
Karen Pajak
Sayerville
Michelle Panner
Pitman
Rhonda Renka
Jefferson Township
Dolores Sierra
Edison
Shari Sklover
Pascack Hills, Montvale
Susan Stryker
Hunterdon Central, Flemington
Lisa Thomas
Jefferson Township
Elizabeth Turner
Ridgewood
Cynthia Van Gilder
Governor Livingston Regional
Victoria Wei
Hopewell Valley Regional
Alto I
Jocelyn Abbey
Northern Valley Regional, Demarest
Jill Abromovitz
Morristown
Valerie Blaire
Cumberland Regional
Becky Bostrom
Hawthorne
Shana Bousard
Northern Valley Regional, Demarest
Jennifer Cawley
Toms River North
Cheryl DiBenedetto
Franklin
Alicia Dietsch
Sayerville
Krista Diettrich
Westfield Senior High
Daria Dragan
Hunterdon Central, Flemington
Allison Frazier
Linden
Melissa Garber
Clifton
Jennifer Gaydosh
North Plainfield
Elizabeth Gerhold
Hunterdon Central, Flemington
Karen Gerwin
Morristown
Laura Gessler
New Milford
Patricia Gilson
Morris Knolls, Rockaway
Madeline N. Harrison
Northern Valley Regional Old Tappan
Cheryl Hazelton
Chatham Township
Sandra Hoffer
J.P. Stevens
Koren Lasher
Northern Valley Regional Old Tappan
Dainna Leash
West Deptford Township
Alison Lehmann
Cresskill
Karen Lowenstein
Cherry Hill West
Diana Ma
Governor Livingston Regional
Laurel Manning
Roxbury
Joanna McKenna
North Plainfield
Trisha Nelson
Pitman
Michelle Nix
Howell
Ellen Pierro
Northern Valley Regional, Demarest
Anne Riesenfeld
Ridge
Suzanne Schoel
Cinnaminson
Amy Schukis
Woodbury
Lucy Seabrook
Cumberland Regional
Amrita Sen
Bishop Ahr
Melissa Shiner
Howell
Monica Smith
Nutley
Christine Sullivan
Salem
Lida Terpstra
Eastern Christian
Linda Thom
Haddon Township
Gail Topolenski
Clifton
Liz Whitney
Watchung Hills Regional
Pamela Wilkie
Northern Valley Regional, Demarest
Kristin Williams
Northern Valley Regional Old Tappan
Diane Wirell
Mt. Olive
Alto II
Jodi Abramson
East Brunswick
Megan Anderson
Chatham Borough
Emily Bockmann
Pitman
Anne Caldiero
Bloomfield
Jennifer Ciccarella
Bloomfield
Dawn Clemance
Ridgewood
Caroline Dill
North Plainfield
Leslie Dobrenski
Cherry Hill East
Stephanie Donald
Vernon Township
Cherly Downs
West Milford Township
Stephanie Farro
Woodstown
Martha Graedel
West Morris Mendham
Kimberly Hamer
North Plainfield
Nancy Heilman
West Deptford Township
Patty Jargowsky
Howell
Leslie Jensen
Morris Knolls, Rockaway
Kelly Koval
Northern Burlington County Regional
Tara Lease
Woodbridge
Stacy Limey
Lakeland Regional
Bonnie MacCulloch
Audubon
Marni Mayerson
Pascack Hills, Montvale
Erin McCall
North Plainfield
Lynda Monks
Chatham Borough
Kelly Moylan
Pascack Hills, Montvale
Carrie O'Connell
Northern Valley Regional Old Tappan
Jennifer Olsen
Pascack Hills, Montvale
Liz Ozga
Cinnaminson
Marianne Pace
Kittatinny Regional
Debbie Prudenti
Mt. Olive
Jennifer Rhoads
Nutley
Jeanne Salzman
West Morris Mendham
Margaret Schuler
Eastern Senior High School
Gwen Sedegram
Eastern Senior High School
Linda Shashova
Cherry Hill East
Lesli Sheppard
Washington Township
Julie Sutton
Howell
Jennifer Tourea
West Morris Central
Reiko Tsunoda
Northern Valley Regional, Demarest
Miriam Van De Sype
Collingswood
Carolyn Waer
Audubon
Jay White
Salem
Tenor I
Jonathan Aibel
Northern Valley Regional, Demarest
Christopher Albreacht
Cherry Hill East
Orestes Anastasia
Bloomfield
Andrew Apgar
North Plainfield
Patrick Ayoung
Linden
WIlliam Benedict
Wayne Hills
Paul Bibelheimer
Rancocas Valley Regional, Mount Holly
Heather Bomengon
Mt. Olive
Brett Booz
Cumberland Regional
Nware Burge
Arts High
Jonas Burke
Freehold Township
E. Scott Calvert
Cresskill
Paul Cantello
Hawthorne
Scott Carswell
Allentown
Brad Caswell
North Plainfield
Michael Chang
Cinnaminson
Robert Clausnitzer
Hunterdon Central, Flemington
Brett Cramp
Parsippany Hills
Shawn Dey
Eastern Christian
Robert DiJoseph
Cumberland Regional
Thomas Doran
Cherry Hill West
Alan Drache
Vernon Township
Clayton DuVall
Cherry Hill West
Benjamin Fenton
Bloomfield
Jason Fiabane
Cherry Hill East
Eric Fowler
North Plainfield
Erik Fox
Audubon
Colin Franks
Bridgewater-Raritan
Anthony Garcia
Summit
Joseph Gibriano
North Plainfield
Christopher Gohr
Pitman
Mark Gollihur
Pitman
Ted Haverkost
West Morris Mendham
Todd Helshaw
Ridge
Peter Holman
Lawrence Township
Frank Hydash
Hackettstown
Mark Ilardi
Sayerville
Eric Jernquist
Blair Academy
Stephen Kim
Moorestown
Eric Klein
Fairlawn
Eric Komar
Howell
Aaron Krasting
Gateway Regional
Paul Learady
Hopewell Valley Regional
Andrew Leithead
Chatham Borough
John Lewis
Glassboro
Clayton Lust
Butler High
Kevin Mahler
Kittatinny Regional
Andrew Masso
Washington Township
Thomas Mazza
Hammonton
Patrick McStravick
Cinnaminson
Thomas Paster
Cranford High School
Joel Phares
Cinnaminson
Matthew Plotner
Matawan-Aberdeen
David Primanzon
Bridgewater-Raritan
Matthew Rafalski
Washington Township
Dan Rosler
Governor Livingston Regional
John Sabine
Steinert
Paul Salvatoriello
Cranford High School
Daniel Schachter
Northern Valley Regional, Demarest
Michael Schweikardt
Cranford High School
Robert Seamon
Eastern Senior High School
Stephen Shier
Hopewell Valley Regional
Matt Snodgrass
Woodbury
Lawrence Street
South Plainfield
Charles Stuiso
Union
Brett Tervalon
Morris Knolls, Rockaway
Thomas Tignor
West Morris Mendham
Steven Vath
Cranford High School
WIlliam Walker
Haddon Township
WIlliam Ward
Westfield Senior High
Michael Warwick
Northern Valley Regional Old Tappan
Paul Withstandley
Woodbury
Darren Zeller
Freehold Township
Bass I
Ed Adams
Sterling Regional, Somerdale
Jeff Appelgate
Lawrence Township
Eric Ascalon
Cherry Hill East
Chris Barbano
Haddon Township
Alfred Barclift
Arts High
Michael Bartoli
Parsippany Hills
Lawrence Benson
Woodstown
Kirk Berlenbach
Haddonfield Memorial
Kevin Brady
Linden
Edward Brolin
Westfield Senior High
Randy Brolsma
Eastern Christian
Robert Buchanan
Cranford High School
Derek Cho
Summit
Brien Connors
Cinnaminson
Michael Costalas
Marlboro
Gregg Davis
Sayerville
Robb Delguidance
Westfield Senior High
Hugh Ehrenberg
Northern Valley Regional, Demarest
Jody Elff
Freehold Township
Michael Galanter
Howell
Michael Gallo
Linden
Iannis Garafalo
Kittatinny Regional
WIlliam George
Haddon Township
Keith Hartley
Haddon Township
Kendall Henley
Overbrook Regional
Lyle Himmel
Matawan-Aberdeen
Daryl Johnson
Allentown
Henry Katz
East Brunswick
Jihoon Kim
West Orange
Richard LaBranche
Howell
Raymond LoLargo
Woodbridge
Rob MacReynolds
Allentown
Alec Maly
Ridge
Sean Mury
Roxbury
Greg Pair
Haddon Heights
Brit Payne
Haddon Township
Raymond Peters
Howell
Michael Porta
Westfield Senior High
Bruce Ross
Paramus
Troy Rusnack
Roxbury
Brian Sagrestano
Bridgewater-Raritan
Carlos Sarmiento
Northern Valley Regional Old Tappan
Christopher Sharp
Haddon Township
Michael Slattery
Cranford High School
Wayne Swezey
Midland Park
Michael Toriello
Bridgewater-Raritan
Peter Tremmel
Morris Knolls, Rockaway
Robert Vandervliet
Midland Park
R. Brett Walker
Pitman
David Weinert
Chatham Borough
Larry Zazzo
Cherry Hill East
Matt Zimmermann
Westfield Senior High
Bass II
John Ashfield
Cranford High School
Dennis Bendy
Steinert
Chris Bennett
Freehold Township
Gregory Brail
Highland Park
David Brown
Howell
Gerald Cain
Cinnaminson
El Castro
Piscataway
Gary Christian
Chatham Township
Jonathan Cohen
Matawan-Aberdeen
Joshua Cope
Moorestown
Jeffrey Corelli
Hopewell Valley Regional
Malcolm Couden
Clifton
Scott DeGuilo
North Plainfield
Michael DiGiovanni
Woodbridge
Ralph Ellis
Montclair
Andrew Feyerick
Millburn
Jay Fletcher
Collingswood
Khayan Garner
Linden
John Gerecitano
Matawan-Aberdeen
Peter Haldopolos
West Morris Mendham
Scott Hallock
Chatham Borough
David Halter
Cumberland Regional
Michael Keser
Eastern Senior High School
David Kinsel
Vernon Township
Roger Mazzeo
North Brunswick
Michael Merrell
Eastern Senior High School
Glenn Miller
Pennsville Memorial
Arthur Moffezz
Haddon Township
Joseph Moritz
Cumberland Regional
Brett Morris
Cinnaminson
Jason Neulander
Pascack Hills, Montvale
James O'Bosky
Northern Highlands Regional
Daniel Orenstein
Highland Park
Johnathan Parham
Linden
Michael Paul
Woodbridge
Cliff Rich
Ridge
John Rowand
Audubon
Christopher Sabo
Marlboro
Michael Sautters
Hopewell Valley Regional
Scott Schnierer
Pascack Hills, Montvale
David Sherry
Cherry Hill East
Joseph Smith
Hopewell Valley Regional
Michael Smith
Edison
Richard SMith
Woodbury
Rick Stammerjohann
Gateway Regional
Bruce Tamashunas
Shawnee
Matthew Vitale
Westfield Senior High
Phil Volpicelli
Chatham Borough
Peter Vosshall
Kinnelon